spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Cumartesi, 22 Haziran 2024

Ulusal Uzay Konseyi davetinde Özmen’de yer aldı

Seçtiklerimiz

CAPE CANAVERAL, Fla. (22 Şubat 2018) — Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Ulusal Uzay Konseyi’nin gerçekleştirdiği ikinci buluşmada, konseyin Kullanıcılar Danışma Grubu’na davet edilen üst düzey havacılık ve savunma şirketlerinin liderleri arasında, Sierra Nevada Corporation (SNC) CEO’su Fatih Özmen yer aldı.
 
"Amerika’nın Uzay Uçağı” olarak da bilinen Dream Chaser® ile tanınırlığını artıran SNC, 2020’den itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’na hizmet vermek üzere NASA ile bir anlaşma yaptı. Alçak dünya yörüngesinde nakliye ve diğer görevleri yerine getirebilen, pist iniş yeteneğine sahip tek ticari, kaldırıcı-gövde aracına sahip yeniden kullanılabilir bir uzay aracı olan Dream Chaser, Kasım ayında NASA’nın Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirdiği serbest uçuş testini başarıyla tamamlamıştı. (videosu için tıklayınız).
 
Daveti kabul eden Özmen, ABD Yönetimi’nin uzay alanındaki çalışmaları hakkında görüşlerini "Hayal gücümüzü harekete geçirecek ve çocuklara, nelerin mümkün olabileceği konusunda ilham verecek" sözleriyle dile getirdi. Uzayı "dünyayı ve kültürleri bir araya getirecek bir köprü" olarak nitelendiren Özmen, ABD önderliğinde uzay ekonomisini geliştirme ve sürdürebilir kılmayı sağlayacak "uzay karayolları" ve diğer önemli altyapıların inşasında önderlik etmesi için de ABD’ye çağrıda bulundu. 
 
Özmen, Ekim ayında gerçekleşen ilk Ulusal Uzay Konseyi’ne de katıldı. Uzay yeniliği için hazırlanan panelde, Elon Musk’ın SpaceX yöneticisi ve Jeff Bezos’un Blue Origin yöneticisi de Özmen ile birlikte Konsey’e görüş bildirdi. Özmen, Amerika’nın çoğunlukla keşfedilmemiş bu alandaki liderliğinin ülkenin ekonomik ve ulusal güvenlik çıkarlarına da fayda sağlayacağının altını çizdi. 
 
SNC Başkanı Eren Özmen, “Fatih’in Ulusal Uzay Konseyi’nin Kullanıcılar Danışma Grubu’nda bulunması gurur verici. Önümüzdeki yıllarda da uzay çalışmalarını arttırmaya ve özel uzay endüstrisinin rolünü geliştirmeye devam edeceğiz” dedi. Amerika’nın en güçlü kadın yöneticilerinden Eren Özmen’in sahip olduğu SNC, Amerika’nın en büyük özel sermayeli uzay ve savunma şirketi konumundadır.
 
SNC’nin temel milli güvenlik projelerinin yanı sıra, Nevada merkezli şirketin uydulardan roket motorlarına uzanan uzay çalışmalarında 25 yıldan uzun bir geçmişi bulunuyor. SNC ürünleri bugüne kadar 13’ü Mars’a olmak üzere 450 uzay yolculuğunda da kullanıldı. SNC’nin diğer uzay projeleri arasında insanların uzaya yolculuk etmesini destekleyen ve Ay’ın etrafında bulunacak NASA’nın Deep Space Gateway projesi için prototip üretmek yer alıyor. 
 
 
Sierra Nevada Corporation Hakkında


“Uzay Alanında Dünyanın En Yenilikçi 10 Şirketinden” biri olarak kabul edilen Sierra Nevada Corporation (SNC) uzay, havacılık, elektronik ve sistem entegrasyonu alanlarında müşteri odaklı ileri teknoloji çözümleri sunmaktadır. SNC’nin Louisville, Colorado’da bulunan Uzay Sistemleri departmanı, ABD hükümeti, ticari müşteriler ve uluslararası pazarlar için gelişmiş uzay araçları, diğer uzay araçları, roket motorları ve uzay uçağı alt sistem ve parçaları üretmektedir. Uzay çalışmalarında 25 yıldan uzun bir geçmişi bulunan SNC, 450 başarılı uzay görevine katılmış ve dünya genelinde 4 binden fazla sistem, alt sistem ve bileşen üreterek teslim etmiştir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika