spot_img
spot_imgspot_img
18.9 C
İstanbul
Cumartesi, 15 Haziran 2024

Boeing Starliner Uzay Aracı Fırlatmayı Başarıyla Tamamladı

Seçtiklerimiz

Boeing Starliner Uzay Aracı Fırlatmayı Başarıyla Tamamladı

  • Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk mürettebatlı fırlatılışı tamamlandı
  • UUİ ile buluşma ve kenetlenme 6 Haziran için planlandı

NASA astronotları Barry “Butch” Wilmore ve Sunita “Suni” Williams Boeing Starliner ile yörüngeye fırlatılan ilk insanlar oldular ve 10:52’de Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’nden havalanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) 25 saatlik bir uçuşa başladılar. Fırlatma, NASA-Boeing Starliner Mürettebat Uçuş Testinin (CFT) başlangıcını simgeliyor.

Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik Başkanı ve CEO’su Ted Colbert, yaptığı açıklamada “Bu mürettebatlı uçuş testi ile astronotlar Wilmore ve Williams’ın Boeing’in Starliner’ını Uluslararası Uzay İstasyonu’na uzanan seyahat süresince deneyimlemelerinin yanı sıra uzay araştırmalarında yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Bu harika bir başlangıç. Astronotları güvenli bir şekilde uzay istasyonuna ve evlerine ulaştırmak için büyük heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Wilmore ve Williams aynı zamanda bir Atlas V roketiyle fırlatılan ilk kişiler olarak şu anda uzay istasyonuna uzanan uçuşlarında mikro yerçekimini deneyimliyorlar. Astronotlar, Starliner’ı elle uçurmak da dahil olmak üzere bir dizi uçuş testi gerçekleştirecekler.

Starliner, iki mürettebat üyesinin yanı sıra yaklaşık 760 pound (345 kilogram) kargo taşıyor. Wilmore ve Williams UUİ’ye kenetlendikten sonra Dünya’ya dönmeden önce istasyonda yaklaşık bir hafta geçirecekler. Başarılı bir Mürettebatlı Uçuş Testinin ardından Boeing ve NASA, Starliner’ı UUİ’ye uzun süreli operasyonel görevler için sertifikalandırmak üzere çalışmaya devam edecek

Starliner hakkında daha fazla bilgi için www.boeing.com/starliner adresini ziyaret edebilrsiniz. Misyonu X @BoeingSpace ve www.starlinerupdates.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika