spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

UH-72 Lakota filosu 1 milyon uçuş saatini tamamladı

Seçtiklerimiz

Airbus heikopteri Lakota UH-72A filosu 1 milyon uçuş saatini tamamladı. Amerikan Ordusu için ilk helikopterin hizmete girmesinden 15 yıl sonra UH-72B’ninde Ulusal Muhafız Teşkilatı’na katılması ile Washinton DC’de düzenlenen ticaret fuarında 1 milyon uçuş saatinin tamamlandığı açıklandı.

ABD’deki Airbus askeri helikopter programlarından sorumlu Scott Tumpak, “Mississippi’de Lakota’yı inşa eden kadın ve erkeklerin çoğu ABD askeri gazileridir ve ulusumuza hizmet eden havacıları desteklemekten dolayı haklı gurur duymaktalar.

1 milyon saatlik uçuş başarısı zamanında teslimatları sağlayan iş gücünün inşa edilen helikopterlerin güvenilirliği ve çok yönlülüğünün bir kanıtıdır.” dedi.

Airbus, ilk Lakota helikopterini 2006 yılında ABD Ordusu’na teslim ettikten sonra, aynı yıl UH-72A, rakiplerini geride bırakarak Ordu’nun yeni hafif hizmet helikopteri olarak seçildi. O zamandan beri ABD Ordusu’na 463 helikopter teslim edildi .

Bu yılın başlarında Ordu, ilk UH-72B Lakota’yı Ulusal Muhafızları filosuna kattı ve 2020’de 18 adet yeni Lakota varyantı helikopter teslimatı gerçekleşti. UH-72B tipi helikopter başarılı bir model olan H145 helikopterinin modeline dayandırılarak geliştirildi ve tüm geliştirilmiş yeni özellikleri bünyesinde bulunduruyor.

Verimli Fenestron kuyruk rotoru, daha güçlü motorlar, gelişmiş kontroller ve Airbus Helionix aviyonik paketi gibi özellikler görev güvenliği ve uçuş performansı için ek faydalar sağlayacak.

Ekim 2021’in sonunda Lakota, 45 eyalet ve bölgedeki Ordu ve Ulusal Muhafız birimleri tarafından kullanılıyor olacak. Lakota’nın misyonları, buundukları lokasyonlar kadar çeşitli olmakla birlikte eğitim, genel hizmet, arama kurtarma, afet müdahalesi, iç güvenlik, uyuşturucu önleme harekatı, komuta-kontrol ve VIP taşımacılığı da içeriyor.

Lakotalar ülke içinde ve yurtdışında orman yangınlarına, kasırgalara, sellere ve diğer felaketlere kadar acil müdahale durumlarında kullanılıyor.

Yaklaşık 10 farklı konfigürasyona sahip olan Lakota, çeşitli askeri görevlerde kendini kanıtlamış üstün performans, olağanüstü operasyonel güvenilirlik ve eşsiz çok yönlülük sunuyor. Airbus Helicopters Inc., Lakota’yı, ABD gazilerinin %40’ını oluşturan yaklaşık 250 çalışanı istihdam eden Columbus, Mississippi’deki üretim tesisinde inşa ediyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika