spot_img
spot_imgspot_img
33.2 C
İstanbul
Salı, 16 Temmuz 2024

Uçuş kısıtlaması krizi derinleştirdi

Seçtiklerimiz

Pandemi nedeniyle geçen yıl turizmde yaşanan daralmanın hem üyeleri hem de Antalya ekonomisinin afet yaşadığına dikkat çeken Davut Çetin, ”geçen yıl verilen desteklerin çok yetersiz kaldığını ve bazı üyelerinin bu desteklerden yararlanamadığını” bildirdi.

Hükümet tarafından alınacak destek kararlarının özel sektörle değerlendirilerek alınması gerektiğini anlatan Çetin, şunları kaydetti:

‘’Turizm sezonunun çoktan başlamış olması gereken bugünlerde Rusya başta olmak üzere birçok ülkenin Türkiye uçuşlarına kısıtlamalara devam etmesiyle birlikte binlerce üyemiz yeni bir ekonomik afetle karşı karşıyadır.

Bugüne kadar sabır ve fedakarlık istediğimiz üyelerimizden daha fazlasını beklemeye hakkımız olmadığı gibi, üyelerimizin de dayanacak gücü kalmamıştır.

Hibe desteği 50 milyar liraya çıkarılmalı

Otellerin içindeki başta hamam – SPA ve sauna gibi işletmelerin hizmet verdiğini ancak, kent merkezindeki benzer işletmelerin genelgeyle kapalı olmasının kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Çetin, ‘’Bu durum hem hakkaniyete hem de rekabete aykırıdır. Bir an önce şehir içindeki hamam, SPA ve sauna gibi işletmeler de hizmete açılmalıdır’’ dedi.

Avrupa Birliği’nin ekonomik destek paketi için 80 milyar Euro tahvil borçlanmasına gittiğini anımsatan Davut Çetin, şöyle devam etti:

‘’Şu günlerde ülke olarak bizim de daha fazla ekonomik destek için yoğun çaba içerisinde olmamız gerektiği açıktır.

Türkiye ekonomisinin büyüme ve bütçe performansıyla övündüğümüz koşullarda ilave bütçe hibe desteğini 5 milyar TL’den 50 milyar TL’ye çıkarmanın mümkün olduğuna inanıyorum. Böyle bir destek paketiyle kapalı kalmış, halen kapalı olan, sayı ve saat sınırlamalarıyla açılmış olan, turizm sezonunun başlamaması nedeniyle mağduriyet yaşayan, genelgeyle kapatılan ve çok zor durumda olan şirketlerimize hak ettikleri desteği verebiliriz.’’

Destek talepleri

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Çetin, Antalya için alınmasını istediği destek taleplerini de şöyle sıraladı:

”1-Genelgeyle kapalı kalmış veya pandemi mağduru işletmelerin kira ve elektrik giderlerinin yarısı tutarında hibe sağlanmalıdır. Ekonomi yönetimi desteklerin gerçekten ihtiyacı olan sektör ve işletmelere verilmesi yönünde ciro kaybı, fatura karşılığı ödeme gibi araçları kullanma deneyimi kazanmıştır.

Bu şekilde verilecek desteklerin bir kısmı yeniden vergi olarak kamu bütçesine dönmüş olacak, dolayısıyla bütçe yükü azalmış olacaktır.

2- İşletmelere ve aylarca 1500 TL nakdi ücret ödemesiyle idare eden çalışanlara dönük istihdam destek veya teşviki artırılmalı, kısa çalışma ödeneği devam etmelidir.

3- Geçen yıl iç turizmi teşvik amacıyla başlatılan tatil kredisi gibi teşvikler bu yıl da devam etmelidir.

4-Nefes kredisi desteğimizde kredi sicil sorunuyla karşılaşan üyelerimiz bulunmaktadır. Pandeminin neden olduğu ödeme zorlukları karşısında Sicil Affı bir an önce uygulamaya girmelidir.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika