spot_img
spot_imgspot_img
19.3 C
İstanbul
Cuma, 24 Mayıs 2024

TUSAŞ ve TÜBİTAK İş Birliği: Geleceğin Teknolojileri İçin Yeni Adımlar

Seçtiklerimiz

Türk Havacılık Uzay Sanayii, TÜBİTAK ile Yaptığı İş Birliğini Genişletiyor

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ), Ar-Ge alanında önemli bir adım atarak Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile iş birliğini güçlendiriyor. “TÜBİTAK 1515 İMPET Öncül Ar-Ge Laboratuvarı Geliştirme Projesi” kapsamında 5 yıl daha devam edecek olan bu iş birliği, geleceğin teknolojilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak.

Projenin ilk dönemi 2024 yılının Ocak ayında tamamlanmış olup, bu süre zarfında ileri kompozit malzemeler, fonksiyonel kaplamalar ve eklemeli imalat teknolojileri gibi alanlarda çeşitli projeler yürütülmüştür. Projede yapılan çalışmalar, hava ve uzay teknolojileri alanında temel araştırma seviyesinden başlayarak, model veya prototip aşamasına kadar geniş bir çerçevede gerçekleştirilmiştir.

Bu süreçte elde edilen teknoloji kazanımları, 80’den fazla uluslararası bilimsel yayınla da desteklenmiştir. Projeye 2019 yılında 12 kişiyle başlanmış olup, uzman sayısının üçe katlanmasıyla birlikte pek çok öğrenciye de ev sahipliği yapılmıştır.

TUSAŞ, 4 milyon metrekare açık ve 710 bin metrekare kapalı alanda, 7.000 mühendis ve yaklaşık 17.000 çalışanıyla hizmet vermektedir. Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olan TUSAŞ, havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel bir oyuncu olarak yer almaktadır.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika