spot_img
spot_imgspot_img
22 C
İstanbul
Cumartesi, 25 Mayıs 2024

TÜRSAB Dünya Sektör Başkanlarıyla 2021 Yılı Turizimini Değerlendiriyor

Seçtiklerimiz

TÜRSAB, pandemi sürecinde turizm sektörünün global ölçekte yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini görüşmek üzere dünya sektör başkanlarıyla online toplantılar düzenliyor.

Bu kapsamda, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, İngiltere Seyahat Acentaları Birliği (ABTA) İcra Kurulu Başkanı Mark Tanzer ile görüşme gerçekleştirdi.

İngiltere-Türkiye turizm pazarının detaylı olarak ele alındığı görüşmede, pandemi etkisinde geçen 2020 turizm sezonu, aşılanma sürecinin başlamasıyla birlikte İngiltere’deki seyahat acentalarının 2021’e yönelik beklenti ve öngörüleri, TÜRSAB’ın gündeme getirdiği T20 (Turizmde ilk 20 Ülke) gibi çeşitli başlıklar konuşuldu.

“2021 YILINDA İNGİLTERE TURİZMİNDE PANDEMİ ÖNCESİNDEKİ RAKAMLARIN YÜZDE 45’İ YAKALANABİLİR”

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, görüşmede ABTA İcra Kurulu Başkanı Mark Tanzer’e, 2021 sezonu için beklentilerini ve Türkiye’ye yönelik talep artışı olup olmayacağını sordu.

2021 sezonunda eski rakamları yakalama ihtimalinin düşük olduğunu belirten ABTA İcra Kurulu Başkanı Mark Tanzer, buna rağmen 2021 sezonunun 2020’den daha iyi geçeceğini öngördüklerini belirtti.

Tanzer; “Önümüzdeki yıl 2020’den iyi olacak ama 2019 gibi olmayacak. 2021 boyunca aşılanma süreci devam edecek gibi görünüyor.

Sektörümüzdeki toparlanma 2022 – 2023 yıllarında olacaktır. Bu yıl İngiltere’de yurt dışına çıkan sayısı neredeyse yüzde 90 oranında düştü. Seyahat uyarıları ve sigortaların geçerli olmaması da bunda etkili oldu.

Kruvaziyer seyahatleri tamamen yasaklandı. İngilizlerin bir kısmı seyahat dönüşünde karantina şartı olmadığı için Türkiye’yi tercih etti. 2019’da 2,5 milyon, bu yıl 800 bin civarı İngiliz, tatil için Türkiye’ye gitti.

İngiltere’deki toplam turizm hareketi geçen yılın neredeyse yüzde 10’u kadar gerçekleşti. Türkiye pazarında bir önceki yılın yüzde 30’u oranında rakamlar görüldü. Türkiye’nin diğer pazarlara kıyasla iyi olduğunu görüyoruz.

Şu günlerde gelecek yaz için rezervasyonlar artmaya başladı. Önümüzdeki yıl İngiltere’de pandemi öncesindeki normal rakamların yüzde 45’ini yakalarız diye tahmin ediyoruz.

Ancak seyahat kısıtlaması olan ülkeler sürekli değişiyor. Dolayısıyla ileri tarihlere tatil planı yapmak güçleşiyor. Örneğin İspanya yolculuk öncesi test şartı getirdi bu da seyahat maliyetini artırdı.” dedi.

Görüşmede TÜRSAB Başkanı, Türkiye’de alınan önlemler ile ilgili ABTA İcra Kurulu Başkanı Mark Tanzer’e bilgi verdi. Bilgilendirme için teşekkür eden Mark Tanzer, bunları seyahat acentaları ve tur operatörleri ile paylaşacağını, bilgilerin satış için acentaları motive edeceğini, bu görüşmenin çok faydalı olduğunu, 3 ay arayla bir araya gelmenin faydalı olacağını belirtti.

ABTA İCRA KURULU BAŞKANI TANZER’DEN

TÜRSAB’IN T20 ÖNERİSİNE ÖVGÜ

Görüşmede TÜRSAB’ın gündeme getirdiği, Dünya Turizminde ilk 20 ülkenin içinde yer alacağı T20 başlığı da ele alındı.

Pandemi sürecinde ülkeler arasında sağlıklı bilgi ve veri akışı olmadığını vurgulayan ABTA İcra Kurulu Başkanı Mark Tanzer, konuya sıcak baktığını belirtti. TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, T20 yapısının oluşmasının uluslararası turizm endüstrisi için sürdürülebilirlik açısından önem taşıdığına dikkat çekti.

Bağlıkaya; T20 ile amaçlarının kurumlar arası bilgi alışverişini sağlamak, dünyada turizmde gelişmiş ülkeler arasında iletişimde yaşanan sorunları minimize etmek olduğunu anlattı.

ABTA İcra Kurulu Başkanı Tanzer ise “Turizm sektöründe bu anlamda büyük bir boşluk var, oluşacak bu yapı iletişim boşluğunu doldurarak sektörümüze olumlu etkiler sağlayacaktır” dedi.

TÜRSAB’ın dünyadaki sektör temsilcileriyle iletişim için adım atmasının önemine dikkat çeken Tanzer, karşılıklı bilgi alışverişinin iki ülke arasındaki ilişkinin güçlenmesi açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya online toplantıyı 2021’de “İngiliz turistleri ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyarız” sözleriyle sonlandırdı.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın bir sonraki görüşmesi Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze ile oldu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika