spot_img
spot_imgspot_img
15.9 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

Türkiye’nin “Milli Muharip Uçak” hamlesi Yunanistan’ı zıplattı: Aleyhimize olur

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin Milli Muharip Uçak (MMU) ve Doğu Akdeniz konularında İngiltere ile yürüttüğü yakın iş birliği Yunanistan’ı telaşlandırdı.

Türk ve İngiliz şirketleri arasında imzalanan MMU anlaşmalarına dikkat çeken Yunan basını, Ankara ve Londra’nın Doğu Akdeniz’deki planlarının Yunanistan, Fransa ve Rum tarafının aleyhine olduğunu yazdı.

Türkiye’nin İngiltere ile birlikte Doğu Akdeniz ve Milli Muharip Uçak (MMU) konusunda yürüttüğü yakın iş birliği Yunanistan tarafından yakından takip ediliyor. Yunan basını ikili iş birliğini, “Türkiye’nin İngiliz şirketleriyle bir Türk uçağının inşası için yaptığı müzakereler nedeniyle Atina teyakkuzda” başlığını kullandı.

Türkiye’nin Milli Muharip Uçak hamlesi Yunanistan’ı teyakkuza geçirdi

İngiltere’nin Doğu Akdeniz’de yeni bir rol oynama arzusunda olduğunu yazan Yunan basını, “İngilizler, Avrupa bölgesinin kritik bölgelerinde jeopolitik varlığını yeniden inşa etmeye çalışıyor ve Doğu Akdeniz’de Türkiye ile daha yakın ilişkiler istiyor gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Yunan basını ayrıca İngiltere’nin Türkiye ilişkilerin NATO kapsamında olduğuna ilişkin açıklamalarını inandırıcı bulmadığını da dile getirdi.

Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra Avrupa Ortak Savunma ve Güvenlik Politikası’nın (ODGP) tanımladığı kısıtlamalardan bağımsız, özerk bir dış politika rotası izlediği bir dönemde İngiltere’nin Türkiye ile çeşitli alanlarda ilişkilerini geliştirerek bölgede daha aktif rol oynamaya çalıştığı belirtildi.İki ülke arasında gelişen iş birliğinin en görünür sektörün savunma sanayiinde yaşandığı kaydedildi.

İngiltere’nin Türkiye’nin en önemli savunma sanayisi projelerinden olan Milli Muharip Uçak için kritik bir ortak olduğu vurgulandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TAI) İngiliz savunma devi BAE Systems ile yaptığı anlaşmaya dikkat çekilen haberde Milli Muharip Uçak için İngiliz Rolls Royce şirketiyle görüşmelerin devam ettiği yer aldı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika