spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

Türkiye ile Ukrayna’dan KAAN jet uçağı motorunda iş birliği!

Seçtiklerimiz

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Ankara’da TUSAŞ’ın tesislerinde düzenlen “İstikbalin Yüzyılı” tanıtım programına katılan yabancı temsilciler arasında yer aldı.

Etkinlikten sonra açıklama yapan Büyükelçi Bodnar, “Türkiye dünyanın önde gelen havacılık güçleri arasında yerini almıştır.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma sanayii iş birliklerine de dikkat çeken Büyükelçi Bodnar halihazırda AKINCI TİHA, ATAK-2 ve ANKA-3 projelerindeki iş birliğine dikkat çekti. Ayrıca Bayraktar KIZILELMA projesinde de Ukrayna ile motor konusunda iş birliği yapılıyor. Büyükelçi ayrıca Milli Muharip Uçak KAAN projesinde de iş birliği yapıldığını açıkladı.

Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre ise bahse konu iş birliğinin kapsamı diğer projelerdeki iş birlikleri ile benzerlik göstermektedir. Ukrayna ile KAAN jet uçağının motoruna yönelik yapılan iş birliğinin detayları ise bilinmiyor.

ATAK-2 Program kapsamında, Ukraynalı Motor Sich tarafından üretilen iki adet TV3-117VMA-SBM1V-01T Turboşaft Motoru 27 Ocak 2023 tarihinde TUSAŞ’a teslim edilmişti. Bu kapsamda motorların helikoptere entegrasyonu ile çeşitli yer testlerinin icra edilmiş ve akabinde ilk uçuş gerçekleştirilmişti.

Yine TUSAŞ tarafından yürütülen ANKA-3 delta kanat insansız uçak sisteminde de Ukrayna’dan tedarik edilen motorlar ilk etapta kullanılacak. Bu bağlamda 7 ton sınıfında olacak ANKA-3’te ilk etapta AI-322 veya muadili bir turbofan motorun kullanılacağı değerlendirilmektedir.

Baykar Teknoloji tarafından geliştirilen Bayraktar KIZILELMA’da da Ukrayna menşeli Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettiği AI-25TLT ve AI-322F turbofan motorların kullanılması planlanıyor. Farklı gereksinimlere yönelik 1 adet AI-25TLT, AI-322F veya 2 adet AI-322F olmak üzere 3 farklı güç grubu opsiyonu bulunuyor. KIZILELMA için Motor tedarikine ilişkin geçtiğimiz dönemde Ukrayna ile sözleşme imzalanmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika