spot_img
spot_imgspot_img
12.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Türkiye 40 Eurofighter savaş uçağı almak istiyor

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin F-16 savaş uçağı tedariki ve modernizasyonu süreci devam ederken Savunma Bakanlığı yetkilileri F-16’lar haricinde gündemde olan tek uçağın Eurofighter olduğunu belirtti.

ANKA’ya konuşan Türkiye Savunma Bakanlığı kaynakları, “Tedarik konusunu İngiltere üzerinden ele alıyoruz. İngiltere bu konuda Almanya’nın itirazlarının kaldırılmasına yönelik yardımcı olacaklarını belirtiyor” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in bugün İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps ile görüşeceği belirten Bakanlık kaynakları, Eurofighter savaş uçağı tedarikinde son duruma ilişkin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın uçak ihtiyacının karşılanmasına yönelik öncelikli olarak F-16 tedariki sürecinin devam ettiğini, ABD ile teknik toplantıların tamamlandığını ve süreci takip ettiklerini belirtti. Kaynaklar devamında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bunun dışında herhangi bir çalışmamız yok”

“F-16 tedariki ve modernizasyonu süreci devam ederken üzerinde durduğumuz tek uçak Eurofighter. Bunun dışında herhangi bir çalışmamız yok. Eurofighter tedariki konusu bugün iki Bakan arasında gerçekleştirilecek görüşmenin gündeminde de yer almaktadır.

Tedarik konusunu İngiltere üzerinden ele alıyoruz. İngiltere bu konuda Almanya’nın itirazlarının kaldırılmasına yönelik yardımcı olacaklarını belirtiyorlar. Türkiye olarak ilk aşamada 20 daha sonra da 20 olmak üzere 40 uçak almak isteğimizi ifade ettik. Alacağımız uçaklar kesinlikle ikinci el değil. En üst modelini alma konusunda talebimiz oldu.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika