spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

Türk SİHA’larına yönelik altın değerinde hamle

Seçtiklerimiz

İnsansız hava araçları ile dünyanın çok sayıda ülkesine ihracat başarısı elde eden Türk savunma sanayi bu alanda altın değerinde bir hamlenin eşiğine geldi.

Türk SİHA’larıyla çok ciddi bir şekilde yakından ilgilenen İngiltere’ye SİHA’lar konusunda farklı seçenekler sunuldu. Sürpriz gelişmeyi yorumlayan savunma uzmanları ise; Türkiye’nin İngiltere’ye SİHA satma ihtimalinin sadece insansız hava araçları için değil Türk savunma sanayii adına da büyük bir sıçrama tahtası olabileceğine dikkat çekiyor.

nsansız hava araçları konusundaki gücünü tüm dünyaya ispatlayan Türkiye, söz konusu başarısını çok değerli ihracat hamleleriyle de taçlandırıyor.

Daha önce Türkmenistan’dan Ukrayna’ya Azerbaycan’dan Polonya’ya kadar dünyanın dört bir yanında boy gösteren Türk İHA’ları için ufukta yeni bir durak belirdi; İngiltere…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “İngiltere, Türk SİHA’larıyla çok ciddi bir şekilde ilgileniyor. Onlara SİHA’lar konusunda farklı seçenekleri sunduk.” açıklaması gözleri Londra’dan gelecek muhtemel satın almalara çevirdi.

TÜRK SAVUNMA SANAYİİ TARİHE GEÇECEK

Peki, İngiltere’nin Türk SİHA’sı alması ne anlama geliyor?

TRT Haber’e konuşan Savunma Analisti Hakan Kılıç, en son Mozambik’in talebi ile gündeme gelen yerli ve milli SİHA ihracatında İngiltere’nin teklif istemesi ve Ankara’nın bu yönde adım atmasını çok önemli buluyor.

Türkiye’nin bir NATO üyesi Polonya’ya ihracat yaparak zaten çıtayı yükselttiğini anımsatan Kılıç’a göre İngiltere’ye SİHA satışı gerçekleşirse Türk Savunma Sanayii adına büyük bir ilerleme olarak tarihe geçecek.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika