spot_img
spot_imgspot_img
12 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Nisan 2024

Tüm rezervasyonlar dolu ama uçaklar boş haberi

Seçtiklerimiz

Hugo Chavez’in 2003’de uygulamaya koyduğu döviz kontrolü uygulamasından 10 sene sonra ülkede resmi ve kara borsa döviz oranları arasındaki farklılık tavan yaptı.

Amerikan doları karaborsada hükümetin belirlediği 6.3 Bolivar’ın yedi kat üzerinde alıcı bulabilirken, ancak Venezuelalılar’ın devletin belirlediği fiyat üzerinden alabileceği dolar sınırlı. Bununla birlikte hükümet yurt dışına seyahat edenlere 3 bin dolara kadar döviz alma hakkı tanıyor. Vatandaşlar ise, kara borsadan yüksek fiyattan döviz almak yerine uçak bileti alıyor.

Bu yüzden ucuz ve yakın mesafe uçuşların yapıldığı hatlarda tüm rezervasyonlar aylar öncesinde doluyor. Bu nedenle hava yolu şirketlerinin tüm uçuş rezervasyonları aylar öncesinden yapılmış olmasına karşın uçaklar koltukların yarısı boş olarak havalanıyor. Ayrıca yurt dışına uçanlar da alışveriş yapmak yerine kredi kartlarını kullanarak ülkeye dolaylı şekilde döviz sokup, bunu karaborsada fahiş fiyatlardan satabiliyorlar.

Venezuelalı bir emekli, Avrupa gezisi sırasında kaldığı otelde pos cihazından her gün 1000 dolar çektirdiğini belirterek, dönüşünde sattığı dolarla hem seyahat ve konaklama masrafını karşıladığını, hem de akrabalarına hediye alma fırsatı bulduğunu söyledi.Bazı Venezuelalılar ise, ülke dışına çıkma ihtiyacı bile hissetmeden yurt dışında yaşayan yakınına kredi kartını göndererek bu işlemi yapabiliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika