spot_img
spot_imgspot_img
8.6 C
İstanbul
Cuma, 1 Mart 2024

TSE’nin havacılıktaki altyapısı incelendi

Seçtiklerimiz

Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) Gebze’deki Kalite Kampüsü ile Tuzla  Kampüsünü ziyaret eden teknik heyetle "Havacılık Teknolojileri Test ve  Mükemmeliyet Merkezi Projesi" ele alındı.

TSE’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma  Kurumu (TÜBİTAK), Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ile Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel  Müdürlüğü yetkililerinden oluşan teknik heyet, Enstitünün Gebze’deki Kalite  Kampüsü ile Tuzla Kampüsü’nü ziyaret etti.

TSE’nin havacılık sektörüne ilişkin laboratuvar altyapısının incelendiği  ziyarette, heyetin katılımı ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda Havacılık Teknolojileri Test ve Mükemmeliyet Merkezi fizibilite  etüdü projesi istişare edilirken, heyete, TSE’nin sivil havacılık sektörüne  sunduğu ve sivil havacılıkta kullanılan donanımlara yönelik testleri içeren  standart kapsamında yapılabilen deneyler hakkında bilgi verildi. Toplantıda,  ileriye dönük oluşturulması planlanan havacılık sektörü test merkezinde TSE’nin  sunabileceği katkılar değerlendirildi.

Toplantı kapsamında, Türk Havayolları Teknik AŞ’nin yanmazlık deneyleri  konusunda alt yüklenicisi olarak hizmet veren TSE Yangın ve Akustik  Laboratuvarı’nın çalışmaları anlatıldı.

Yapılan görüşmelerde, TSE Deney ve Kalibrasyon Merkez Başkanı Abdullah  Haltaş, Enstitünün laboratuvar ve havacılık sektöründeki sertifikasyon tecrübesi  ve yetkin teknik personeli ile milli hava araçlarının üretimi konusunda atılacak  adımlarda önemli katkı sağlayabilecek kurumlardan biri olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika