spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Transit yolcuların yeni merkezi İstanbul olabilir

Seçtiklerimiz

İstanbul’da 29 Ekim’de açılacak olan 3. Havalimanı Avrupa basını ve Alman havacılık sektörünün de gündeminde. Alman havacılık sitesi havalimanının Ortadoğu havalimanlarına yönelik etkisine ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yazıda 3. Havalimanı’nın özellikle Dubai havalimanlarındaki yolcuların önemli bölümünün İstanbul’a kayacağı tespiti yapıldı.
 
İstanbulda 29 Ekim’de açılacak olan 3. Havalimanı’nın, hava trafiğinde yaratacağı etkiyi Avrupa havacılık sektörü de yakından takip ediyor.
 
İstanbul’un 3. Havalimanı’na ilişkin bir değerlendirme Alman havacılık haber sitesi Aero’dan geldi. "Şimdiden aktarmalı yolcuların önemli duraklarından olan Dubai’de Abudabi havalimanlarında endişe hissediliyor" diyen haber sitesi, bu havalimanlarını kullanan yolcuların önemli bir kısmının İstanbul’a kaymasının beklendiğini yazdı.
 
Haber sitesinin bu değerlendirmesi, İspanyol turizm danışmanlığı şirketi Forwardkeys’in rezervasyon trendlerini değerlendirerek yaptığı araştırmaya dayanıyor. Verilere göre, transit yolcu ve uçakların sayısının İstanbul için  yüzde 21 artması bekleniyor. Dubai ve özellikle Abu Dabi’de ise kayıplar yaşayacak. Abu Dabi’deki gerilemenin yüzde 14 lere varması bekleniyor.
 
Bu ülkeler, İstanbul’a kıyasla 4 kat daha fazla transit yolcu ağırlıyor olsa da bu durum degişecek. Önemli transfer piyasası olan Çin, Hindistan ve Rusya’nin Arap ülkelerinden Türkiye’ye kayması bekleniyor. Bu degişimin cift haneli rakamlarda olması da beklentiler arasında.
 
Alman havacılık sitesinin haberinde, havalimanının taşınma sürecine de yer verildi. Haberde, taşınma işlemi, "Havayolu şirketleri ve lojistik firmalarının önünde emsaline az rastlanır cinsten bir görev" olarak niteledi. Atatürk Havalimanı, 48 saat icinde 50 km uzaklıktaki yeni yere taşınacak. Ardından Atatürk Havalimanı yolcu trafiğine kapatılacak. Özel uçaklar ve kargo uçakları alana iniş yapabilecek.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika