spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Toplu iş sözleşmesinde uyuşmazlık tutanağı tutuldu

Seçtiklerimiz

Hava-İş Sendikası konu ile ilgili üyelerine aşağıdaki açıklmayı yaptı.

2 Şubat 2012 tarihinden, buyana sürdürülen THY A.O 23 Dönem toplu iş sözleşmesinin 7. Oturumunda işveren yetkililerinin bugüne kadar sürdürdükleri uzlaşmaz tavırlarına, yıllardan beri uygulanmakta olan haklarımızı geriye götüren KARŞI TEKLİFLERDE bulunarak çıkmaza sürüklemeleri üzerine UYUŞMAZLIK ZAPTI tutulmuştur.

Bu aşamadan sonra yasal prosedüre göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca RESMİ ARABULUCU tayini yapılacak olup, RESMİ ARABULUCUNUN tayin tarihi itibarı ile 15 günlük yeni bir görüşme süreci başlayacaktır.

Değerli üyelerimiz;

Toplu iş sözleşmesinde bu dönem işveren yetkilileri ilk oturumdan bu yana sendikanın değişiklik tekliflerini tartışmaktan kaçınmış;

Önce “sadece ücreti tartışırız” diyerek yıllık %3 gibi tartışılmayacak tekliflerle dayatmada bulunmuş,

Daha sonra tarafların üzerinde değişiklik yapmadığı maddeleri bile uyuşmazlığa götürmeye çalışmış,

Bunları başaramayınca sendikamızın çoğunun üzerinde değişiklik yapmadığı maddeler olmak üzere 16 adet yeni karşı teklif getirerek süreci tıkama yoluna gitmiştir.

Ancak bu tekliflerin en önemli yanı yıllardan beri hiçbir sorun yaratmamış ve uygulanmış maddelerimiz olan;

Fazla mesainin saat ücretini normal çalışmada %75 zamlı ödenmesini, %50 zamlı şeklinde

Fazla mesainin gece, bayram gibi çalışmalarda %150 zamlı ödemesini, %50 zamlı şeklinde

Hafta Tatilinde çalışmada 3 kat yevmiye ödemeyi, 2,5 kat olarak ödeme şeklinde  

Genel tatil ve Ulusal Bayram çalışmasında 3 kat ödenen yevmiye 2 kat olarak ödeme şeklinde

Günlük normal çalışmayı 9 saate çıkarıp 5 günde 45 saat çalışma sağlamak amacıyla15 saat olan çalışmalar arası süreyi 14 saat şeklinde önererek.

   

Özellikle uçucu ekiplerin büyük mücadelelerle kazandığı 99. Madde ile ilgili olarak 24 saat önce tebliğ, günde tek görevle görevlendirme, konularında işverenin istediği gibi planlama yapmasının önünü açacak esnek çalışmayı, geçen dönem kazandığımız 8 gün boş hakkını 7 güne indirmeyi ve konaklamadaki 10 saatlik dinlenmeyi 8 saat uygulamayı, toplu iş sözleşmesinin Yönetmeliğin uygulanmayacak maddelerine atıfta bulunan maddelerini yok saymayı önererek

   

Doğum, Kreş, Evlenme, Ölüm, İş Kazası Maluliyet yardımlarında hiç artış önermeyerek

   

Bu şirketin gelişimin en önemli unsuru olan ve kendi yayınladıkları raporlarda verimliliği ve özverisi tartışılmayacak kadar açık olan THY çalışanlarına saygısızlık niteliğinde bir girişime imza atmışlardır.

Hava-İş sendikası var olan kazanılmış haklara yönelik hiçbir değişikliği kabul etmeyecektir. Bu temel yaklaşımımız bu dönemle ilgili değil Hava-İş’in geçmişinden gelen tartışılmaz ilkelerindendir.

İşveren yetkilileri yüzlerce üyemiz önünde haklı ve meşru taleplerimiz ve örnekleriyle sunduğumuz sorunlar konusunda hiçbir geçerli karşı görüş getirememiştir.

Yaklaşık 1 yıldan fazla engelledikleri toplu iş sözleşmesini masada da engellemeye çalışmakta çalışanların beklediği uyuşmazlığın çözümünü bilerek geciktirmektedirler.

Bu aşamadan sonra atanacak sayın Resmi Arabulucu’nun bu dayatmacı tutumu çözmesi de mümkün olmayacaktır.

İşverenlerin çözüme yönelimleri siz üyelerimizin örgütlü tavrı ile mutlaka gerçekleşecektir. Buna inancımız tamdır.

İşverenin üretimin asıl unsuru olarak unuttuğu sizleri hatırlatmanın zamanı gelmiştir. Bu noktadan sonra tüm üyelerimizin toplu iş sözleşmesi ve kazanılmış haklarını sonuna kadar taviz vermeden uygulamaları ve özve ride bulunmamaları temel görev olmuştur.

Tüm üyelerimizin bu tavra eksiksiz uyacağına inancımız tamdır. Birlikte ve birlikle kazanacağız.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika