spot_img
spot_imgspot_img
27.9 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

Tokyo Haneda Havalimanı, COVID-19’a karşı en güvenli havalimanı

Seçtiklerimiz

Merkezi Londra’da bulunan uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşu Skytrax’in yaptığı araştırmaya göre Tokyo Haneda Uluslararası Havalimanı koronavirüse karşı en yüksek 5 Yıldızlı COVID-19 Havalimanı Güvenlik Derecelendirmesi kazandı.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın açılışından sadece 3 gün önce, Tokyo Haneda Uluslararası Havalimanı’nın virüsün yayılmasını önlemek için yürürlükte olan en yüksek hijyen ve güvenlik protokolleri standardını başarıyla karşıladığı bildirildi.

DENETİM VE DEĞERLENDİRME

5 Yıldızlı COVID-19 Havalimanı Güvenlik Derecelendirmesi, Skytrax tarafından Haziran ve Temmuz 2021’de yürütülen COVID-19 Güvenlik standartlarının ayrıntılı denetiminin değerlendirmesinin ardından Tokyo Haneda Uluslararası Havalimanı’na verildi.

Güvenlik Akreditasyonu, güvenli seyahati tanımlamak için küresel bir ölçüt olarak kabul ediliyor. Bu değerlendirme Tokyo Haneda Uluslararası Havalimanı tarafından getirilen hijyen ve güvenlik önlemlerinin etkinliğinin üst düzeyde tanınması müşteriler için güvence sağlıyor

.BIZIM IÇIN BÜYÜK BIR ONUR

JAT Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bay Isao Takashiro şunları söyledi:“Skytrax tarafından sertifikalandırılmak ve en yüksek 5 Yıldızlı COVID-19 Havaalanı Güvenlik Derecesini almak bizim için büyük bir onur.

Terminallerdeki yüksek temaslı alanların dezenfekte edilmesi, her alanda sosyal mesafenin sağlanması, temassız cihazların tanıtılması gibi havalimanı kullanıcıları ve çalışanları arasında bulaşmayı önlemeye yönelik çalışmalarımızın yüksek oranda değerlendirildiğini düşünüyoruz.

Haneda Havalimanı, ilgili kuruluşlarla iş birliği içerisinde önleyici tedbirlerin güçlendirilmesi için azami gayreti göstermeye devam edecektir .

”SAĞLIK, HIJYEN VE GÜVENLIK ÖNLEMLERI UYGULANMASI

Protokol, Japon Hükümeti ve diğer bölgesel makamların gereksinimlerine ek olarak yapıldı Denetimde, riski azaltmak ve müşteri ve personel refahını artırmak için COVID-19 pandemisine karşı sunulan 175 farklı güvenlik protokolü değerlendirildi.

Denetimlerde, ICAO Konseyi’nin Havacılık Kurtarma Görev Gücü, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Havacılık Sağlığı Güvenliği tavsiyelerine uygun olarak sağlık, hijyen ve güvenlik önlemlerinin uygulanmasını incelendi.

Skytrax’tan Edward Plaisted ise şunları söyledi: “Tokyo Haneda Uluslararası Havalimanı’nda sağlanan COVID-19 Güvenlik protokollerinin ölçeğinden ve tutarlılığından çok etkilendik. Japonya’da bu en yüksek COVID-19 Havalimanı’nı alan ilk havalimanı oldukları için onları tebrik ediyoruz.

Güvenlik Derecelendirmesi. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın açılışından sadece birkaç gün önce yapıldı. Bu COVID-19 Güvenlik Derecelendirmesi, Haneda Havalimanı’na giriş ve çıkış yapan müşterilere büyük güvence sunuyor.

Müşteriler ve personel için en güvenli ortamı sağlamaya yardımcı olan hijyen ve güvenlik prosedürlerinin etkinliğini vurguluyor.

”ALINAN ÖNLEMLER

Tokyo Haneda Uluslararası Havalimanı, koronavirüs hastalığının yayılmasını önlemek için en kapsamlı güvenlik önlemleri programını uygulamaya koydu.

Terminaller boyunca, check-in, biniş kapıları ve self servis tesisleri gibi yüksek temaslı alanlar dahil olmak üzere sık sık el dezenfektanları bulunur.Sık dokunulan yüzeyler, anti-viral ve anti-mikrobiyal kaplamalarla işlenmiştir.

Bazı hareketli yürüyüş yollarına ve yürüyen merdivenlere UV sanitasyon cihazları yerleştirildi. Terminal genelinde sıklığın, dezenfektanların ve temizleme tekniklerinin optimize edildiğinden emin olmak için temizleme etkinliği ATP testi kullanılarak düzenli olarak analiz edildi.

YEMEK ALANLARI

Mağaza ve restoranlarda çeşitli zemin işaretleri, koltuk işaretleri ve müşteri kapasitesi kısıtlamaları ile terminaller genelinde sosyal mesafe sağlanıyor.

Müşteriler, terminalin en sıkışık alanlarından kaçınmak için çeşitli bilgi noktalarında perakende ve yemek mekanlarının kapasitelerini rahatlıkla takip edebiliyor. Haneda Havalimanı, kapasite yönetim sistemlerinin öncüsü olmuştur.

Çoğu tuvalet, aşırı kalabalık birimleri gösteriyor ve yolcuları en yakın boş tesise yönlendiriyor.Ön hat servis sayaçları sert ekranlar veya vinil perdelerle donatıldı. Check-in kioskları, tren ve otobüs biletleri gibi self servis noktaları da fiziksel mesafeyi artırmak için uyarlanmış düzenlere sahip bulunuyor.

ROBOTIK MÜŞTERI HIZMETLERI

Japonya, otomasyon konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğu için, Haneda Airport bu uzmanlığı kullandı ve personel ve yolcular arasındaki teması azaltmak için bilgi gişelerindeki soruları yanıtlamak için robotik müşteri hizmetleri yardımını tanıttı.

Tüm havalimanı kullanıcılarının yüz maskesi takması zorunlu hale geldiğinde, havalimanı servis kontuarlarındaki mikrofon ve hoparlörlerin kalitesi artırıldı. Bir başka yenilikte, Haneda bazı yerlere otomatik dil çeviri cihazları yerleştirdi.

ENGELLİLERE HİZMET

Tokyo Haneda Havalimanı birkaç yıldır erişilebilirlik ve PRM hizmetleri için dünyanın önde gelen havalimanlarından biri oldu.

COVID-19’a yanıt olarak, engelli yolcuları güvenlikten kalkış kapılarına taşımak için terminallerin içinde bir tam otomatik tekerlekli sandalye filosu bulunuyor.

Her ünite tam olarak programlanmış yön bulma özelliğine sahip ve kullanımdan sonra tekerlekli sandalyeyi otomatik olarak tutma alanına geri döndürüyor.

COVID-19 Güvenlik Derecelendirmesi, terminal temizliği, temizlik ve dezenfeksiyon prosedürleri, personel kişisel koruyucu ekipmanlarının standart ve kullanım uygunluğu, markalama, sosyal mesafe tabelalarının standardı ve uygulaması, zemin işaretleri dahil olmak üzere COVID-19 prosedürlerinin ne kadar etkili ve tutarlı bir şekilde sağlandığını değerlendiriyor.

Koltuk mesafesi, el dezenfektan tesisleri, havalimanı PA rehberliği, havalimanı çevresindeki yolcu akışlarının organizasyonu ve kontrolü, güvenlik taraması hijyen sistemleri, genel yolcu tesisleri (örneğin bagaj arabaları) ve sosyal mesafe ve yüz maskesi kullanımının kontrolü bulunuyor.

Bir 5 Yıldızlı COVID-19 Havaalanı Emniyet Değerlendirme havaalanı temizlik ve bakım prosedürlerinin çok yüksek standartlar tanıyor. 5 Yıldıza ulaşan havalimanları, temizlik ve hijyen izleme konusunda birçok En İyi Uygulama sistemi sunuyor ve en önemlisi, bu protokollere tutarlı bir şekilde uyuluyor.

5 Yıldızlı COVID-19 Havalimanları, mükemmel görsel temizlik ve terminal sunum standartlarına ek olarak, bilimsel olarak değerlendirilmiş UV sanitasyon ve toplu dezenfektan tedavilerini kullanabiliyor.

TOKYO HANEDA ULUSLARARASI HAVAALANI HAKKINDA

Tokyo Haneda Uluslararası Havalimanı dünyanın en yoğun havalimanlarından biridir. Havalimanının Terminal 1, Terminal 2 ve dış hatlar Terminali 3 olmak üzere 43 havalimanı bulunuyor.

SKYTRAX HAKKINDA

Skytrax, 1989 yılında kurulan merkezi Londra, Birleşik Krallık’ta bulunan Uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşudur.

2020’de Skytrax, dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarını kapsayan ve havalimanı COVID-19 hijyen ve güvenlik önlemlerinin bağımsız, uzman değerlendirmesi ve sertifikasyonu sağlayan COVID-19 Güvenlik Derecelendirmelerini başlattı.

Skytrax COVID-19 Güvenlik Akreditasyonu, müşteriler için güvenli seyahat güvencesini tanımlamak için küresel bir ölçüt olarak kabul ediliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika