spot_img
spot_imgspot_img
11.7 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

THY’den Personel Alımı: 2024’te 8 Bin Personel Alımı, 600’ü Pilot!

THY'den büyük istihdam hamlesi: 2024'te 8 bin kişiye iş kapısı açılıyor, bunun 600'sü pilot olacak!

Seçtiklerimiz

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, Türk Hava Yolları’nda (THY) bu yıl 8 bin kişiye iş imkanı sunulacağını ve bunun 600’ünün pilot alımını içereceğini duyurdu. Yapılan açıklama, 2024 THY personel alımına dair tarihler, başvuru şartları, kadro ve branş dağılımı konularında araştırmaları hızlandırdı. İşte detaylar….

Bolat, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“11 hedef ülkede yaptığımız tanıtım faaliyetleri ile ülkemize gelen nitelikli turist sayısını artırıyoruz. 11 ülkede 10 milyon turist ve 30 milyar dolar gelir hedefliyoruz.”

Türkiye’ye gelen turist sayısının 2018’den bu yana 1,7 milyon kişiden 2,7 milyon kişiye çıktığına dikkat çeken Bolat, geçen yıl kaydedilen yüzde 39’luk artış oranını yükseltme hedefiyle tanıtımlara ağırlık vereceklerini kaydetti.

“92,5 MİLYON YOLCU TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ”

Önümüzdeki on yıla ilişkin hedeflerini anlatan Ahmet Bolat, dünyanın en geniş 9’uncu filosuna sahip olan THY’nin hedefinin beşinci sıraya yükselmek olduğunu belirtti.

Bolat, “Bu yıl 92,5 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. 2033’teki yolcu hedefimiz ise 171 milyon kişi. Bugün 245 olan uçuş noktasını 400’e çıkaracağız.” dedi.

810 UÇAK HEDEFİ

Bolat, 440 uçaklık filoyu 2033’e kadar 810 uçağa çıkarmak hedefiyle siparişlerini verdikleri uçakları her yıl düzenli olarak teslim alacaklarını anlattı.

Siparişin önemini somut bir örnekle anlatan Bolat, “Geçen yılın rakamıyla bir adet A350’nin fiyatı 416 milyon dolar. Bu rakamla, inşaat maliyeti 100 milyon dolar olan Beşiktaş stadından 4 tane yapılır. Bu uçağın maliyetini çıkarmak için 12 yıl boyunca her yıl 500 bin yolcu bulmanız lazım.” dedi.

“FİYATLARIMIZ NEREDEYSE OTOBÜS BİLET FİYATLARIYLA YARIŞIYOR”

Yıl başında yapılan ücret artışlarıyla birlikte birçok sektörde haksız fiyat artışları yapıldığına dikkat çeken Bolat, “Bazıları bunu çok kolay yapıyor. Biz bilet fiyatlarını yüzde 10 bile artırmadık. Fiyatlarımız neredeyse otobüs bilet fiyatlarıyla yarışıyor. Van’dan günde 40 otobüs dolusu yolcu taşıyoruz. Zam yapmadık.” dedi.

“UZAK PAZARLARDAN GELEN YOLCULAR ALIP BAŞKA LOKASYONLARA TAŞIYORUZ”

İstanbul Havalimanı’na uçan yabancı şirketin 100’ü bulduğu konusunda ise Bolat “Keşke daha fazla gelseler. Biz bu konuda İGA yönetimini teşvik ediyoruz. Japonya’dan ABD’den de gelmesini isteriz. Frekans artışı sağlıyor. Uzak pazarlardan gelen yolcular alıp başka lokasyonlara taşıyoruz. Bize yarıyor.” dedi.

THY 8 BİN PERSONEL ALIMI NE ZAMAN?

Türk Hava Yolları 8 bin personel alımı başvuru tarihleri, şartları, kadro branş dağılımı henüz belli olmadı. Alıma ilişkin detayların bu yıl içerisinde netleşmesi bekleniyor.

THY personel alımı ile ilgili yeni bir açıklama gelmesi halinde haberimizde yer verilecektir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika