spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Cuma, 8 Aralık 2023

THY uçakları zorunlu yere inecek

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları, Pratt & Whitney’in ana şirketi RTX’in bazı parçalarda çatlamaya yol açabilecek kirlenmiş metal şüphesi nedeniyle yüzlerce jet motorunu inceleme için geri çağıracağını açıklamasının ardından yıl sonuna kadar 10’dan fazla uçağını yere indirmeye hazırlanıyor.

THY, Pratt’ın dişli turbofan motorlarıyla donatılmış 58 airbus A320 ve A321neo uçağına sahip. THY yetkilisine göre, geçen ay motorlarla ilgili sorunlar nedeniyle bu uçaklardan dokuzu yere indirildi.

MarketWatch finans portalına göre, THY’den yapılan duyuruda, “Beklentimiz yıl sonuna kadar 11-12 uçağın yere indirilmesi, ancak süreçteki belirsizlikler nedeniyle bu sayının yukarı doğru revize edilmesi ihtimali var” dendi.

RTX, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, bazı motor parçalarında kirlenmiş metal şüphesinin hızlandırılmış denetimler gerektireceğini açıklamıştı.

Üç yıl sürmesi beklenen motorların incelenmesi aşamasında her yıl ortalama 350 Airbus jetinin yere indirilmesi gerekecek.

THY’nin filosunda, ağustos ayı sonunda, 428 uçak bulunuyordu ve yere indirilmesi beklenen uçak sayısı oransal olarak küçük görünse de geçen ay uçakların yere indirilmesi yüzünden yolcu kapasitesinde bir kayıp meydana geldiği belirtiliyor.

THY, bununla birlikte, 2023 yılında yolcu kapasitende yıllık yüzde 15 ila yüzde 20 oranında artmasını bekliyor.

THY, 340’tan fazla noktaya uçuyor ve Ukrayna’nın işgalinden sonra Rusya’ya hâlâ doğrudan sefer yapan ender birkaç havayolu arasında yer alıyor.

THY, motorların incelenmesi konusunda üretici firma ile görüşmelerin devam ettiğini, etkilenen motorlar ve bakım planlarıyla ilgili hala netleşmemiş konular olduğu için yere indirilmesi gereken uçak sayısında artış olabileceğini kaydetti.

THY, 58 adet Airbus A320 ve A321neo uçağı işletiyor ve bunlardan 15’i halihazırda faal değil.

Pratt & Whitney, o dönemde sorunun “PW1100G-JM motor filosunun önemli bir bölümünü” etkileyeceğini belirtmişti.ch-aviation.com verilerine göre, A319neo, A320neo ve A321neo ve türevleri dahil olmak

üzere PW1100G ile donatılan 1.359 Airbus A320neo ailesine mensup uçak var. Bunlardan 242’si ya hangarda ya da bakımda bulunuyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika