spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Cuma, 8 Aralık 2023

Uçak yolcusu hakim de olsa üstü aranmalı

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nda (THY) 4 yıl çalıştıktan sonra istifa edip Kuveyt merkezli Jazeera Airways’de görev yapan Kaptan Pilot Elif Güveyler, Danıştay’ın verdiği “hakimlerin için üst araması yapılmaması” kararına tepki gösterdi.

Bu konunun, uluslararası uçuşları tehlikeye atabileceğini de vurgulayan Elif Güveyler, “Bazı ülkeler bu durumu riskli bulup uçuşları iptal edebilir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü hemen el atmalı” dedi.

Kararı, “absürt” bulduğunu twitter hesabından paylaşan 12 yıllık pilot Güveyler, Uçağa binen yolcu kim olursa olsun üst aramasının yapılması gerektiğini belirterek, şunları yazdı:

“Bizler görev için uçağa geçerken bizim de üst aramamız yapılır ve de yapılmalı. Bu iş kimseye güvenmeyecek kadar ciddi olmalı. Uçaklarda ekipman olarak kokpitte balta bulunur. Hatta biz kaptanlar arasında bir şey yapacak olsak, ‘kokpitte balta var geyiği’ yaparız.

Her şeyden önce uluslararası uçuşları tehlikeye atacak bir durum var burada. Bazı ülkeler bu durumu riskli bulup uçuşları iptal edebilir. Bu işe sivil havacılık el atmalı. Kimse kusura bakmasın. Ben kendi uçuşumda üstü aranmamış yolcu almak istemem.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika