spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Cumartesi, 22 Haziran 2024

THY uçağına savaş jetleri eşlik etti

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nın 332 yolcu ve mürettebat taşıyan TK-79 sefer sayılı uçağı, önceki gün San Francisco seferini yapmak üzere Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yapmıştı. Polonya hava sahası üzerindeyken bir koltukta sahipsiz bir cep telefonu bulununca Varşova Havalimanı’na acil iniş yapmıştı.

Yaşananları yolculardan Helena Smith isimli İngiliz yolcu, Guardian’a yazdı: “Kaptan pilot Altuğ Ekiş, önce her şeyin normal olduğuna dair bir anons yaptı. Polonya hava sahasında olduğumuzu ve iniş yapacağımızı söyledi. ‘Dışarıya baktığınızda askeri uçaklar görebilirsiniz, bu normal’ dedi.”

Yakıt boşalttık

“Telefon ya kendisi bir bomba ya da uçaktaki bir bombanın patlatıcısı olabilirdi. Kaptan pilot, uçağın yakıtını boşaltmaya başlayınca yolcular panikledi. Tonlarca yakıt hava boşluğuna bırakıldı.”

‘Tanrım yoksa IŞİD mi!’

11A’da oturan Suna isimli bir Türk kadın, ‘İşte şimdi bedel ödeme zamanı. IŞİD mi yoksa, o telefonu hemen uçaktan atın’ diye bağırdı. Yine prosedür gereği kabin ekibi telefonu uçağın en uç noktasına götürüp üzerine iki tane bavul yerleştirdi ve battaniyeyle kapattı. Bu sırada camdan Polonya Hava Kuvvetleri’ne ait jetlerin yanımızda uçtuğunu gördük. Varşova’ya indiğimizde yüzlerce polisin ve itfaiye görevlileri bizi bekliyordu. Çok şükür sonuçta bomba falan çıkmadı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika