spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

THY’nin bazı seferleri ISG’de

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları gelecek haftadan itibaren bazı seferlerini İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı"na kaydırıyor.

       

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Atatürk Havalimanı"ndaki kapasite sorununun THY’nin büyümesi önünde bir engel olup olmadığı ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
         

       

“Doğru. Orada bir sıkıntı var. Biz de ne yapabiliriz, uçuşları başka nerelerde artırabiliriz diye çalışıyoruz. Belli bir mesafe de aldık. Mesela gelecek hafta itibariyle bazı iç hat uçuşlarımızı Atatürk havalimanında yer açalım diye Sabiha Gökçen’e kaydırıyoruz.

       

Ama şunu söyleyeyim, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün de bir açıklaması var. Uçaklar arasındaki mesafe var, 7 mildi 5 mile indirdiler. Birçok havaalanında bu 2 mil, onu bir daha ayarlayacaklarını söylüyorlardı. Dolayısıyla öyle sanıyorum ki kapasite problemi de yakında daha rahatlamış olacak.

       

Tabii yeni bir havaalanı yapılacak, bu Başbakanımızın bizim törenimizde açıkladığı bir durum, kesin talimatı var. Buna ihtiyaç var, ancak yeni bir havalimanının yapılması en az beş yıl alır. Daha az olmaz.Ama beş yıl içinde biz zaten bir kat daha büyümüş olacağız.

       

Şu anda Atatürk havalimanındaki trafiğin yüzde 70’i biziz ve gelecek yaz sonu itibariyle yüzde 80’e çıkacağız ve neredeyse hepsi oluyoruz ve bir o kadar da büyüyeceğiz. Dolayısıyla Atatürk havalimanının bugünkü haliyle yetme şansı yok” şeklinde konuştu.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika