spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

THY Dubrovnik’i Türkiye ile bağlayacak

Seçtiklerimiz

Dubrovnik Belediye Başkanı Vlahusic: – "THY’nin İstanbul-Dubrovnik seferleri, asırlar boyunca ilişkilerini sürdüren İstanbul ile Dubrovnik ve Türkiye ile Hırvatistan için yazılacak yeni hikayelerin başlangıcı olacak"
 
Türk Hava Yolları (THY), 10 Mayıs’ta başlaması planlanan İstanbul-Dubrovnik seferleriyle Balkanlar’daki bir noktayı daha Türkiye ile bağlayacak.
 
Dubrovnik Belediye Başkanı Andro Vlahusic, stanbul-Dubrovnik seferlerinin başlamasına sayılı günler kala, THY’nin bu yeni uçuş noktasının iki ülke ilişkilerine yapacağı etkiyi değerlendi.
 
Hırvatistan’ın coğrafi olarak Akdeniz ile Güneydoğu Avrupa arasında bulunan bir AB üyesi olduğunu anımsatan Vlahusic, THY’nin Dubrovnik seferleriyle Türkiye’nin bu güzergah üzerinden de AB ile bağ kurmuş olacağını kaydetti.
 
Vlahusic, Türkiye ile turizm, kültür ve siyaset anlamında iyi ilişkilerin yanı sıra dostluk bağlarının da bulunduğuna işaret ederek, "THY’nin İstanbul-Dubrovnik seferleri, asırlar boyunca ilişkilerini sürdüren İstanbul ile Dubrovnik ve Türkiye ile Hırvatistan için yazılacak yeni hikayelerin başlangıcı olacak." şeklinde konuştu.
 
– Davutoğlu’na davet
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dubrovnik şehrini iyi tanıdığını ve Türkiye’nin Balkan ülkeleriyle ilişkilerini iyi değerlendirdiğini aktaran Vlahusic, "Başbakan Davutoğlu’na bir mektup yazdım. İlk Dubrovnik seferiyle buraya gelir mi bilemiyorum ancak kendisini mutlaka şehrimize bekliyoruz." dedi.
 
Hırvatistan’ın, AB üyesi olmasıyla birlikte Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlamasını ve bunun ikili ilişkilere etkisini değerlendiren Vlahusic, şunları kaydetti:
 
"Vize ile ilgili kararları genellikle Brüksel alır. AB ile Türkiye arasında yapılan anlaşma, sığınmacı krizinin çözümüne yöneliktir. Dolayısıyla bu aşamada iki ülke arasında doğrudan bir vize kararı olmayacak. AB’nin kararları doğrultusunda hareket edilecek."
 
Türk yatırımcılarla da son derece iyi ilişkilere sahip olduklarını belirten Vlahusic, Türk sermayeli bir firmanın Adriyatik kıyısındaki Gruz’da gelecek yıl büyük bir liman inşa edeceğini kaydetti.
 
– "Turistler Adriyatik kıyılarını ziyaret etme şansı bulacak"
 
Dubrovnik Havalimanı Müdürü Roko Tolic de 53 havayolu şirketiyle işbirliği içinde olduklarını belirterek, 10 Mayıs’ta başlayacak İstanbul-Dubrovnik seferleriyle çok sayıda turistin Adriyatik kıyılarını ziyaret etme şansı bulacağını söyledi.
 
THY ile yapılacak işbirliğinden memnuniyet duyduklarını kaydeden Tolic, "Rezervasyonların büyük bir çoğunluğunun Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerden olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, bu seferlerin Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacağımızı söyleyebiliriz." dedi.
 
Tolic, Dubrovnik’in sahip olduğu kültür ve mutfak zenginliğiyle yılın 12 ayında da ziyaret edilebilecek bir şehir olduğunu ifade ederek, THY ile yapılan işbirliğiyle Dubrovnik’in dünyaya açılan bir kapı haline geldiğini kaydetti.
 
THY’nin her zaman uygun fiyat politikası doğrultusunda hareket ettiğini söyleyen Tolic, "Bu işbirliğinin hem yolcular hem de firmalar üzerinde son derece olumlu etkiler bırakacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.
 
Dünyanın en gözde turistik destinasyonlarından biri olan Dubrovnik, başkent Zagreb’in ardından THY’nin Hırvatistan’daki ikinci uçuş noktası olacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika