spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Perşembe, 25 Nisan 2024

THY, 5 Avrupa ülkesinde iş imkanı sunan mesleki eğitim programı başlatıyor

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları (THY), ‘havacılık sektörünün gelecekteki liderlerini yetiştirmek hedefiyle’ beş Avrupa ülkesinde temel eğitim programı başlatıyor.

“Uçuşta Mesleki Deneyim Program” adı altına başlatılan uygulama, katılımcılara havacılık sektörüyle ilgili ilk elden deneyim ve gelecekte bu sektöre istihdam imkanı sunuyor.

Bu kapsamda temel eğitimin sonunda katılımcılara hem mesleki eğitimlerini tamamlarken, hem de THY’de 2-3 yıl boyunca tam zamanlı olarak çalışma olanağı tanınacak.

Başvurular hangi alanlarda yapılabilir?

THY, başvuruların ayrıntısını paylaştığı internet sitesinde yer alan iş alanları şu şekilde sıralanıyor:

Satış

Operasyon

Pazarlama

Muhasebe

İdari işler
Almanya ve Paris için başvurularda ayrıca kargo ile ilgili satış, operasyon, muhasebe, pazarlama ve idari işler alanında başvuruların kabul edileceği belirtiliyor.

Program hangi ülkeleri kapsıyor?

Türk Hava Yolları’nın yeni başlattığı program, Almanya genelinin yanı sıra, Fransa’nın başkenti Paris, Avusturya’nın başkenti Viyana, Hollanda’nın Amsterdam kenti ve İsviçre’nin Cenevre kentindeki öğrencilere açık.

Başvurunun yapıldığı ülkenin vatandaşı olmak ya da o ülkede oturum veya en az bir yıllık çalışma izninin bulunması gerekiyor.

Başvuru koşulları ülkeden ülkeye bazı farklılıklar gösterse de, genel olarak arana koşullar şu şekilde sıralanıyor:

En az 16 yaşında ve zorunlu eğitimi tamamlamış olmak

Staj programın katılabilmek için yerel koşulları yerine getirmek

Microsoft Office programlarını kullanabilmek

Disiplinli, proaktif ve sonuç odaklı olmak

Havacılıkla ilgili hevesli olmak

Sorun çözücü ve hayat boyu öğrenmeye açık olmak

Bu kriterlerin dışında etkin iletişim becerisine sahip olmak ve bazı dil bilgisi de istenebiliyor.

başvurular için son tarih 1 Şubat 2023 olarak belirtiliyor. Başvuru süreciyle ilgili ayrıntılı bilgi THY’nin Açık Pozisyonlar sitesinden öğrenilebilir.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) tarafından hazırlanan bir rapora göre, koronavirüs salgınında dünya genelinde havacılık sektöründe yaklaşık iki milyon kişi işini kaybetti.

Salgının hızının azalmasıyla birlikte uluslararası seyahatlerin artmasıyla sektör yeniden canlandı, ancak havacılık ve havayolu şirketleri sektörden ayrılan iş gücünü yerine koymak için yeni girişimler geliştiriyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika