spot_img
spot_imgspot_img
11.2 C
İstanbul
Salı, 27 Şubat 2024

Svalbard’da denizin dibini inceleyecek

Seçtiklerimiz

Norveçli yetkililerin de katılımıyla düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Saidov, "Derinliğin fazla olduğu dikkate alındığında, bölgeye gelen kaldırma gemisi yoldayken helikopterin çıkarılması ile ilgili alternatifler geliştirmek için dibi inceleme çalışmaları yapmamız uygun olur. Bunun için helikopteri ve etrafındaki dibi incelemeli, helikopterin hangi vaziyette durduğunu anlamalıyız" diye konuştu.

 

Çalışmaların Norveçli yetkililerle birlikte yürütüleceğini söyleyen Saidov, helikopterin battığı yerin incelemesinin zaman kazandıracağını ve çalışmaların zorluk derecesinin değerlendirilmesini sağlayacağını kaydetti. Çalışmalarda hava şartlarının da dikkate alınacağını belirten Rus yetkili, kurtarma ekibinin aygıtları çalışmaya hazır hale getirdiklerini vurguladı.
 
KAZAYI SORUŞTURACAK RUS MÜFETTİŞLER SVALBARD’A ULAŞTI
 
Rus kurtarma ekibi Norveç’te kaybolan helikopterin arama çalışmalarına katılmak için yola çıkıyor
Eski Sovyet ülkelerinin sivil havacılık kurumu olan ve hava araçları kazalarını soruşturan Devletlerarası Havacılık Komitesi (MAK) uzmanlarının, Mi-8 helikopterinin geçirdiği kazayla ilgili soruşturmaya katılmak üzere Svalbard’a ulaştıklarını aktardı.

 

Rus medyasına açıklamalarda bulunan yetkili, "Soruşturmaya katılmak üzere toplanan MAK uzmanlarından oluşan bir grup bu akşam itibarıyla Svalbard’a ulaştı. Soruşturma Norveç tarafından yürütülüyor, fakat MAK uzmanları da çalışmalara katılacak" ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan Rusya Soruşturma Komitesi (SK) yetkililerinin de bir Rus şirketine ait olan helikopter kazası hakkında açılan dava çerçevesinde soruşturmayı yürütmek üzere Svalbard’a geldikleri belirtiliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika