spot_img
spot_imgspot_img
6.5 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

Suriyeli yetkililer Rus uçak gemisini ziyaret etti

Seçtiklerimiz

Korgeneral Raciha, geminin taşıdığı silah ve mühimmatın yanı sıra teknik yapı hakkında bilgi aldı.
 
Suriye’de kriz dokuzuncu ayını geride bıraktı. Rusya, Şam yönetimi üzerinde uluslararası baskının arttığı dönemde bir uçak gemisini Tartus’a gönderdi. Moskova’nın attığı bu adım, şiddet olaylarının başladığı ilk günden itibaren Şam yönetiminden yana tavır alan Rusya’nın Suriye’ye açık bir desteği olarak değerlendiriliyor.
 
Rus savaş gemisinin Tartus limanına demir atmasının ardından ilk ziyaret dün Korgeneral Davut Raciha’dan geldi. Raciha, Tartus limanındaki Kuznetsov’un bölümlerini gezerek incelemelerde bulundu.
 
Raciha, yaptığı açıklamada, Rusya ve Suriye arasındaki ilişkilerin saygı ve işbirliğine dayalı olduğunu ifade ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin bölgedeki ve dünyadaki barışa hizmet ettiğini savundu. Raciha, "Rusya’nın Suriye’nin yanında yer alması onur verici bir tutumdur. Rusya’nın Suriye’nin maruz kaldığı komplo karşısında değişmez tutumuna inancım tamdır" ifadelerini kullandı.
 
Rusya’nın Suriye Büyükelçisi Uzmatullah Kulmukhametov ise, Rus uçak gemisinin Suriye sahillerine gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin göstergesi olduğunu söyledi. Rus Büyükelçi; "Bu ziyaret ayrıca Rusya’nın Suriye’deki gelişmelere verdiği önemin bir göstergesidir.

Öte yandan Rusya, halkın demokrasi ve daha iyi yaşam ideallerinin gerçekleştirilerek Suriye’deki durumun tabii seyrine dönmesine önem veriyor. Aynı zamanda dış müdahale olmadan kimden gelirse gelsin her türlü şiddet durdurulmalı" diye konuştu.

 
Korgeneral Raciha’yi gemi ziyaretinde Rusya’nın Şam Büyükelçisi Uzmatullah Kulmukhametov, Kuzey Denizi Donanma Komutanı Yardımcısı, Deniz Tümeni Komutanı, gemi komutanının yanı sıra birçok subay karşıladı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika