spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 25 Eylül 2023

SunExpress İzmir iç hatlarda pazar lideri oldu

Seçtiklerimiz

Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say, Ocak ve Mayıs 2010 döneminde yüzde 29’luk payla İzmir’den en fazla yolcu taşıyan havayolu şirketi olduklarını söyledi. Say, yüzde 28 paya sahip THY’yi ilk defa geçtiklerini vurguladı.

       

Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say, İzmir’deki basın kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya geldi. Dört yılını geride bıraktıkları İzmir merkezli uçuşlar hakkında bilgi veren Say, başlangıçtan bugüne İzmir’e sundukları iç ve dış hat uçuş ağını sürekli genişlettiklerini anlatan, toplam yolcu sayısında pazar lideri olduklarını vurguladı. Beş olan uçak sayısını geçen mayıs ayında altıya çıkardıklarını ifade eden Say, İzmir’den yurt içine 13, yurt dışına 14 noktaya uçtuklarını hatırlattı. Bu yılın ilk beş ayında iç hat yolcu sayısında THY’yi geçerek pazar liderliğine oturduklarını belirten Say, İzmir dış hatlarda da pazar lideri olduklarını vurguladı. Dış hatlarda pazar paylarının yüzde 43 olduğunu söyleyen Hacı Say, SunExpress’e en yakın firmanın payının ise yüzde 25 olduğunu anlattı. Say, "İzmir’in dış hat pazarı, bu yılın ilk beş ayında yüzde 21 büyüdü. SunExpress’in bu hattaki büyümesi ise koşar adım oldu. Yüzde 15 büyüyerek 229 bin 716 yolcu taşıdık. 2009 yılının tamamında ise yüzde 9 büyümüştük." dedi.

       

İzmir merkezli havayolu seferlerinin turizme de büyük katkısının olduğunu belirten Hacı Say, ocakâ€"mayıs döneminde turistlerin yüzde 66’sının havayoluyla geldiğine dikkat çekti. İzmir turizminde en büyük pazarın Almanya olduğunu kaydeden Say, "Bu gerçeği dikkate alarak Almanya’da dokuz şehre sefer yapıyoruz. Bazı şehirlere haftanın her günü seferimiz var. Ayrıca Hollanda, İsviçre Avusturya, İsveç ve Norveç ile İzmir arasında hava bağlantısı kurduk." diye konuştu.

       

Büyüme planları çerçevesinde İzmir’e ağırlık vermeye devam edeceklerini dile getiren SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Say, İzmir-Atina uçuşlarını 9 Temmuz 2010 tarihinden itibaren durdurma kararı aldıklarını vurguladı. Bu hatta yeterli talebe ulaşamadıklarını belirten Say, şunları söyledi: "Yunanistan’da turizm, İzmir’e çok benziyor. Tatil için çoğunlukla adalar tercih ediliyor. Bu ülkeden yurt dışı çıkışları fazla olmadığı için talep yetersiz kaldı. Yüksek turizm sezonunun başladığı bu dönemde, İzmir’deki koltuk kapasitesini daha yoğun hatlara yönlendirme kararı aldık. İzmir-Atina uçuşlarını da bu çerçevede kaldırdık."

       

 

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika