spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Çarşamba, 4 Ekim 2023

Hem ucak hem araba

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

Amerikalı firmanın geliştirdiği normal benzinle çalışan uçan otomobil  normal yoldan havalanan ilk taşıt oldu. 194 bin dolar ödeyen artık  trafiğe takılmayacak
       
        Trafik sıkışıklığını sona erdirmek için 90  yıldan beri kurulan uçan otomobil hayali nihayet gerçek oldu. Otomobil  benziniyle çalışan “The Terrafugia Transition” isimli araç normal bir  yoldan havalanarak dünyanın ilk uçan otomobili oldu. Daha önce de uçan  otomobil geliştirilmiş ancak hiç biri normal koşullar altında test  edilmemişti. Kanatları iki parçalı olarak katlanabilen Terrafugia,  istenildiğinde normal bir otomobil gibi kullanılıyor. Bir evin garajına  rahatlıkla girebiliyor. Normal yolda giderken tek bir düğmeye basılarak  kanatları uçuş pozisyonuna getiriliyor. Kanatları 15 saniyede açılıyor.  Araç hız limitleri çerçevesinde yani saatte 82 kilometre hıza  ulaştığında havalanabiliyor ve 500 metrelik piste ihtiyaç duyuyor. Eski  bir savaş pilotu olan Phil Meteer mart ayı başında uçan otomobili  başarılı bir şekilde test etti. Gökyüzünde saatte 185 kilometre hız  yapabilen uçan otomobil bir depo kurşunsuz benzinle 750 kilometre yol  kat edebiliyor. Uçak modunda 8 metre kanat açıklığı olan araç en az 1000  metrenin üstündeki yükseklikte uçuyor. En çok 3 bin 500 metreye  yükseliyor. Otomatik pilotu da bulunuyor.
       
        İki kişilik Terrafugia  ayrıca 200 kilogram bagaj kapasitesine sahip. Bagajına rahatlıkla kayak  takımları, golf sopaları ve balıkçılık malzemeleri sığabiliyor. Normal  bir otomobilin tüm güvenlik donanımına sahip olan “kişisel hava  taşıtı”nda ayrıca uçmak için gerekli olan son teknoloji aletler, iki  adet paraşüt, ve kötü hava şartlarında büyük kolaylık sağlayan otomatik  pilot bulunuyor. 20 saatlik uçuşla havacılık ehliyeti almak mümkün  oluyor. Firma otomobil sipariş edenlere ayrıca pilot eğitimi de veriyor.  10 litre benzinle 100 kilometre yol kat edebilen araç 194 bin dolardan  satışa çıktı. Firma 10 bin dolar kaparo veren 70 kişi, bir yıl içinde  uçan otomobil sahibi olabilecek.
       
        Özellikler
       
        *  Ağırlık: 590 kilogram
        * Kapasite: 2 kişilik
        * Yük: 200 kilogram
        *  Yakıt: Kurşunsuz benzin
        * Yerdeki azami hızı: 82 kilometre
        *  Havadaki azami hızı: 185 kilometre
        * Yakıt kapasitesi: 75 litre
        *  Azami menzil: 750 kilometre
        * Motor gücü: 100 beygir
        * Tüketim:  10 litre/100 kilometre                                                       

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika