spot_img
spot_imgspot_img
8.7 C
İstanbul
Salı, 5 Mart 2024

Star Alliance’ın 28. üyesi Ethiopian Airlines oldu

Seçtiklerimiz

Uluslararası basının katılımıyla Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki Uluslararası Bole Havalimanı’nda düzenlenen törende konuşan Star Alliance Üst Yöneticisi (CEO) Jaan Albrecht, Afrika stratejileri kapsamında bugün çok büyük bir adım attıklarını ifade ederek, Ethiopian Airlines’ın, Star Alliance’ye katılan Afrika’daki 3. hava yolu şirketi olduğunu hatırlattı.
 
Albrecht, ”Afrika pazarında büyüme rakamları oldukça yüksek. Ethiopian Airlines ile Doğu, Orta ve Batı Afrika’ya hakim olacağız. Star Alliance üyeleri şu anda 16 firma ile Afrika’ya günlük 750’den fazla uçuş gerçekleştiriyor, 110 destinasyon ve 48 ülkeye uçuluyor. Addis Ababa, Kahire ve Johannesburg Afrika’daki ana limanlarımız” şeklinde konuştu.
 
Ethiopian Airlines Üst Yöneticisi (CEO) Tewolde Gebremariam da bugünün, 65 yıllık tarihlerinin önemli bir kilometre taşı olduğunu belirterek, Star Alliance üyelik şartlarına yerine getirmek için bir yıldır çok büyük çaba gösterdiklerini kaydetti.
 
Gebremariam, bu üyeliğin, uzun vadeli istikrarlı bir büyüme stratejisinin parçası olduğunu ifade ederek, ”Star Alliance üyeliği ile daha rekabetçi bir yapıya kavuşacağız, uluslararası ağa dahil olacağız. Yolcularımız, uluslararası güçlü bir ağa dahil olacak” dedi.
 
”Afrika yolcusunu çok seviyoruz”
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil de gazetecilerin soruları üzerine, Afrika’nın hava yolu şirketleri için çok önemli bir Pazar olduğunu vurgulayarak, ”Afrika yeni bir pazar ve büyüyor. Dünyada birçok yerde büyüme neredeyse durdu. Amerika’da, Avrupa’da büyüme yüzde 1-2, ancak Afrika’da pazar 2 haneli, yüzde 11-12 büyüyor. Küçük olduğu için daha çok büyüyecek anlamına geliyor. Bunun bizim için daha fazla önemi var” diye konuştu.
 
Kotil, diğer haya yolu şirketlerine göre Afrika’nın, THY için daha öneminin büyük olduğuna işaret ederek, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Türk iş adamlarının son yıllarda Afrika’ya oldukça yoğunlaştığını, burada Türk markalarının bulunduğunu ve Türk siyasetinin buraya gelmesinin kendilerine ”otomatik” olarak bir yolcu tabanı sağladığını kaydetti.
 
Afrika’dan daha çok transfer yolcu aldıklarını anımsatan Kotil, şöyle devam etti:
 
”Şu anda Afrika’da 17 noktadayız. Çarşamba günü Libya’ya başlayacak 3. nokta ile bu rakam 18 olacak. Bunun arkası gelecektir. Afrika’ya çok önem veriyoruz. Burası için 10 uçak siparişi verdik. Afrika’nın problemi; burada çok fazla yolcu yok ama talep çok. Yani yolcu geldiği zaman iyi bilet fiyatı ödemek istiyor.
 
Afrika’daki en etkin hava yolu biz olacağız. Zaman da bunu gösterecek. Afrika’daki en önemli oyuncu olacağımız dediğimiz zaman bunun altı doludur.”
 
Uçtukları nokta sayısı ve hizmetler bakımından Afrika’da muhtemelen 4. hava yolu şirketi olduklarını belirten Kotil, bunların katlanarak devam ettiğini, yakında 30 noktaya çok rahat geleceklerini düşündüklerini, 10 uçağın bunun için alındığını söyledi.
 
THY’nin 30 milyon yolcusunun 1,5 milyonunun Afrika’dan olduğunu bildiren Kotil, ”Bu çok iyi bir rakam. Çünkü birim gelirleri çok yüksektir. Buradan aldığımız yolcu daha çok İstanbul’a gelmiyor. Onları İstanbul’dan ABD, Çin ve diğer ülkelere taşıyoruz. Transfer çok yüksek. Afrika yolcusunu çok seviyoruz, insan olarak da, parası olarak da…” diye konuştu.
 
Törene Temel Kotil’in yanı sıra, Star Alliance üyesi hava yolu şirketlerinin üst düzey yöneticileri de katıldı.
 
Verilen bilgiye göre, Ethiopian Airlines, 90 noktaya yılda 18 milyon yolcu taşıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika