spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Nisan 2024

Şener: Askeri alanı alırsak AHL büyür

Seçtiklerimiz

Atatürk Havalimanı’nın yanındaki 800 dönümlük arazi için DHMİ’nin Hava Kuvvetleri ile görüştüğünü söyleyen Şener, "Burası alınırsa değişik büyüme olanağı olur" dedi.
       
        TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Atatürk Havalimanı’nın yanındaki 800 dönümlük askeri bölge arazisinin alınmasıyla ilgili Devlet Hava Meydanları’nın (DHMİ) Hava Kuvvetleri ile görüşmelerini sürdürdüğünü belirterek, "Bu bölgenin alınması durumunda Atatürk Havalimanı’nda çok değişik büyüme olanakları olur" dedi. Havalimanlarını büyümeyen bebeklere benzeten Sani Şener, "Devamlı besleyeceksiniz. Havalimanlarının genişlemesinin hiçbir zaman durmaması lazım" diye konuştu.
       
        BU YIL 90 MİLYON YOLCU

       

Dünyada şu anda mevcut olan 20 bin uçağın 4.7 milyar yolcu taşıdığını, 2028’lerde yolcu sayısının 9 milyara çıkacağını ifade eden Şener, şunları vurguladı: "Türkiye’de de şu anda 80 milyon yolcu var. Bu yıl Türkiye’de 90 milyon yolcu bekleniyor, gelecek yıl da 100 milyon civarında olacak. Ulaştırma Bakanlığı 2023’te 350 milyon yolcuyu hedef gösterdi. Bu sektörün büyümesi çok ciddi bir şekilde devam edecek." Şener, TAV Havalimanları’nın ikinci çeyrek sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünya havacılık endüstrisinin yıllık cirosunun 1 trilyon dolar, havalimanı işletmesinin yıllık cirosunun da 100 milyar dolar olduğunu söyledi.
       
        Dünyada 10 yıl içinde 800 milyon kişinin köyden kente geleceğine, 1 milyar kişinin de kentte orta sınıfa geçeceğine işaret eden Şener, 1 milyar 800 bin kişinin değişik ürünler kullanmaya ve uçmaya başlayacaklarını söyledi. Şener, dünyanın bundan sonra İstanbul’dan Doğu’ya doğru gideceğini, Türkiye’nin de ekonomide Avrupa’nın Çin’i olacağını söyledi. Gazipaşa Havaalanı’na çok önem verdiklerini ifade eden Şener, Türkiye’nin yeni turizm bölgelerinden biri olan Antalya’nın doğusu ile Mersin’in batısının havalimanının Gazipaşa olduğunu, burada pistin uzatılması söyledi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika