spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 25 Eylül 2023

Hac ve umre dönüşü, menenjit vakaları artıyor

Seçtiklerimiz

 

       

Bu duruma bazı turizm şirketlerinin kutsal topraklara gidecek  vatandaşlara aşı yaptırmadan aşı kartı düzenlemesinin sebep olduğuna  dikkat çeken Kavak, "Yurtdışına çıkan vatandaşlarımız; kendilerini,  çevrelerini ve ülkelerini düşünerek aşılarını mutlaka yaptırmalı." dedi.

       

Baştabip Aykut Yener Kavak, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller  Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak Atatürk Havalimanı Sağlık  Denetleme Merkezi’nde seyahat sağlığıyla ilgili her türlü hizmeti  verdiklerini aktardı. Özellikle salgın hastalıkların bulunduğu ülkelere  giden vatandaşları daha bilinçli hareket etmeye çağıran Dr. Kavak,  www.hssgm.gov.tr adlı sürekli güncellenin internet sitesinden seyahat  sağlığı, gidilecek ülkelerdeki hastalık riskleri ile alınması gereken  tedbirlerin ayrıntılı olarak açıklandığına dikkat çekti.

       

Kavak, hac ve umre gibi toplu olarak seyahatler öncesinde  vatandaşların daha bilinçli davranması gerektiğini belirterek, "Suudi  Arabistan menenjit aşısını zorunlu kıldı. Bununla ilgili aşılama kartı  olmayanlar ülkeye alınmıyor. En az 10 gün önceden yapılması gerekiyor.  Ancak bazı turizm şirketleri, aşı olmayanlara havalimanında aşı kartı  düzenleyip veriyor. Bu çok yanlış ve riskli bir durum. Bu sebepten umre  ve hac dönüşlerinde ülkemizdeki menenjit vakalarında artış olduğu  gözleniyor. Herkes kendisini, çevresini ve ülkesini düşünerek hareket  etmeli." dedi.

       

Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Aykut Yener Kavak, Orta  Afrika, Güney Amerika, Sahra altı ülkelerinde ağırlıkla görülen sarı  humma, vahşi çocuk felci gibi salgınların ülkeye girişini engellemeye  karşı tedbirlerin 24 saat sürdürüldüğünü dile getirdi.

       

Menenjit Nedir?

       

Menenjit beyni saran zarların iltihabıdır. Başlangıçta ağır bir  grip gibi kendini gösterir. Bu iltihaba virüs veya bakteri neden  olur.Menenjit geçiren çoğu kişi hastalıktan tamamıyla kurtulurken, bazen  ölüm ya da hastalık sonrası sakatlıklar yaşanabiliyor. (CİHAN)

       

 

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika