spot_img
spot_imgspot_img
29.3 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

Rusya’nın yeni ucuz havayolunun adı belli oldu

Seçtiklerimiz

Rusya’da daha önce hükümet tarafından gündeme getirilen yeni düşük maliyetli havayolu şirketinin adı belli oldu.

Rusya’da daha önce hükümet tarafından gündeme getirilen yeni düşük maliyetli havayolu şirketinin adı Citrus olurken, S7 Havayolları bünyesinde 2022 yılı itibariyle seferlerine başlayacağı açıklandı.

Aeroflot bünyesinde faaliyet gösteren ilk düşük maliyetli havayolu şirketi Pobeda’dan sonra ikinci yerli havayolu şirketi olacak Citrus markasının ana renginin pembe olacağını bildiren S7 Group Yönetim Kurulu Başkanı Tatyana Fileva, bu proje için şirketin 3 milyar rubleye kadar yatırım yapmayı planladığını iletti.

Vladislav Filev ailesine ait olan S7 Group, oluşturulacak düşük maliyetli havayolunun adını Citrus olarak belirlerken, ismin açılımının İngilizce “Cities of Russia” (Rus şehirleri) olduğu da vurgulandı.

Tatyana Fileva,yeni havayolu şirketinin öncelikli güzergahlarının Moskova ve bölgesi dışındaki diğer şehirlerarası noktalar olduğunu belirterek, “Şirket filosu için ilk dört Airbus A320neo uçağı teslimatı için şimdiden bir ön anlaşma imzalandı.

İlk üç yılda Citrus filosunu yılda altı ila sekiz uçak artırmayı planlıyor. Tahminlerimize göre 2024 yılında düşük maliyetli havayolu şirketinin 20’den fazla uçağı olacak” diye konuştu.

İlk uçuşların Temmuz 2022’de yapılması planlanırken, yeni düşük maliyetli havayolu Citrus’un ilk faaliyet yılında yolcu trafiğinin yaklaşık 1 milyon yolcu olacağı, 2024’ten itibaren ise 6 ile 7 milyona ulaşması planlanıyor.

Düşük maliyetli havayolunun ilk karını 2024’ün sonunda göstermesi beklenirken, proje yatırımının geri ödeme süresinin dört yıl olarak tahmin edildiği de açıklandı.

Rusya’nın en büyük özel havayolu şirketi olan S7 Group, geçtiğimiz yıl 12,3 milyondan fazla yolcuya hizmet verirken, 2019’da 17 milyon 945 bin 200 yolcu taşımıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika