spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Rusya: Türkiye’ye 5. nesil savaş uçağı üretmesi için yardımcı olabiliriz

Seçtiklerimiz

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Direktörü Dmitriy Şugayev, Rusya’nın Türkiye’ye 5. nesil savaş uçağı üretmesi için yardımcı olabileceğini ancak bunu kendine zarar vermeden yapacağını söyledi.

Moskova Bölgesi’ndeki Alabino kentinde düzenlenen Armiya 2021 Uluslararası Askeri Teknik Forumu’nda Zvezda televizyonuna demeç veren Şugayev, 5. nesil savaş uçağı yapımı konusunda Türkiye’ye sunulacak olası destek hakkında açıklamalarda bulundu.

Şugayev, bir soru üzerine, “Türkiye’ye imkanımız olan segmentlerde destek sunabiliriz. Elbette bunu ulusal çıkarlarımıza zarar vermeden yapacağız” yanıtını verdi.

Bu aşamada Türk tarafıyla ilgili çalışma grupları düzeyinde istişareler yürütüldüğünü belirten Şugayev, Rusya’nın ‘yalnızca kendi tüketimine yönelik’ ustalık bilgisine (know-how) sahip olduğunu ve yapılması gereken tek şeyin motor düzenekleri, uçak ekipmanı veya herhangi bir şey de olmak üzere hangi alanda yardım sağlanabileceğine karar verilmesi olduğunu ifade etti.

‘Yeni S-400 anlaşmasıyla ilgili müzakereler son aşamada’

Bu arada Şugayev, Türkiye’ye yeni bir parti S-400 hava savunma sistemi tedarik edilmesini öngören anlaşmayla ilgili müzakerelerin son aşamada olduğunu söyledi.

Şugayev, yakın bir tarihte tüm konular üzerinde mutabakat sağlanmasını beklediklerinin altını çizdi.

‘Afrika ülkelerinden gelen siparişlerin hacmi 14 milyar dolar’

Kuzey Afrika’ya yapılan ihracat rakamlarını ilk kez açıklayan Şugayev, “Rusya-Afrika zirvesinden sonra belirgin bir ivmelenme oldu. Tüm Afrika’yı ele alırsak sipariş portföyü 14 milyar dolar tutarında, Sahra Altı’nda ise 3 milyar dolar tutarında” dedi.

Şugayev, Rusya’nın Kuzey Afrika’daki ana partnerlerinin Cezayir ve Mısır olduğunu kaydetti.

‘Myanmar’a Pantsir komplekslerini zamanında teslim edeceğiz’

Myanmar’a Pantsir füze komplekslerinin tedariki öngören anlaşmanın ocak ayında imzalandığını anımsatan Şugayev, füzelerin teslimatını sözleşmede belirtilen sürelere ve koşullara uygun olarak gerçekleştireceklerinin altını çizdi.

‘Belarus’un S-400’ler için yapacağı başvuruyu değerlendirmeye hazırız’

Belarus’un S-400’lere yönelik ilgisi hakkında konuşan Şugayev, bunun henüz pratiğe dökülmediğini ancak Belarus gibi kardeş bir ülkeye bu konuda olumsuz yaklaşmak için hiçbir neden bulunmadığını söyledi.

Şugayev, Belarus’tan S-400 veya Pantsir-S1 sistemleriyle ilgili başvuru gelmesi halinde bunu en kısa sürede değerlendireceklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika