spot_img
spot_imgspot_img
18.6 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Ruslar uzayda otel kuracak

Seçtiklerimiz

Kostenko, "Dört odalı bir istasyon olacak. 7 kişinin rahatça sığacağı yaklaşık 20 metrekarelik alanı kapsayacak. Ve en önemlisi iki büyük pencere olacak. Bu çok önemli çünkü turistler, dünyadan uzaklaşmayı görmek ister ve fotoğraf çekmek ister" dedi.
 
Uzmanlar uzay otelini bir defa ziyaret etmenin 35-40 milyon dolara mal olabileceğini kaydediyor. 
Bir başka Rus şirketi ucuz uçuş imk’nını teklif ediyor. Şirket gezinin alçak dünya yörüngesine yapılmasını öneriyor. Bu projeye göre uzay turistleri uzaya çıktıktan sonra yörüngede 5 dakika durduktan sonra yeniden dünyaya dönecek. Uçuş biletleri turistlere 200 bin dolardan sunulacak. 
 
Amaçlarının bir grup turisti 100 kilometre yüksekliğe çıkarmak olduğunu belirten proje sorumlusu Stanislav Smirnov, "Alçak dünya yörüngesinden hem dünya çok güzel şekilde görünür, hem turistler uzayı kendi gözleriyle görebilir" şeklinde konuştu. 
 
Bu projeyi gerçekleştirebilmek için şirket uzmanları yolcuları bünyesinde taşıyan özel kargo uçağını kullanmayı amaçlıyor. Kargo uçağı yörüngeye ulaştığı anda üzerindeki mekiği yörüngede bırakacak. Birkaç dakika yörüngede kaldıktan sonra mekik yeryüzüne inecek. 
 
Ortaokul öğrencisi Sergey Davitaya uzaya ateşlenmeden birkaç gün kala Syozu TMA-21 izlemeye fırsat bulan gençlerden biri. 14 yaşında olan Sergey ABD’de 15 dakika boyunca yer çekimi sıfır simülasyon aracında geçirdi. Sergey uzaya yolculuk yapmak istiyor ve büyüdüğü zaman uzaya gidebileceğine inanıyor. Hatta yaşama imkanı olan gezegenlere yerleşmeyi bile planlıyor. Sergey, tüm bu imkanların zamanlar oluşacağına inanıyor.
 
Uzay gezileri meraklılara 200 bin dolardan 40 milyon dolara kadar değişen fiyatlarla sunulması hedefleniyor.
- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika