spot_img
spot_imgspot_img
19.5 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Rus kozmonotlar, uzay yürüyüşünü kısa kesmek zorunda kaldı

Seçtiklerimiz

Rus kozmonotların Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) eski bir lazer cihazını yeni bir teleskop ayağı ile değiştirmek için çıktıkları uzay yürüyüşü, ekipman hatası nedeniyle yarıda kaldı.

Rusya Uzay Ajansı yetkilileri, Rus kozmonotlar Fedor Yurçihin ile Aleksandır Misurkin’in ekipman hatası nedeniyle uzay yürüyüşünü erteleyip teleskop ayağını tekrar UUİ’ye taşıdıklarını açıkladı.

Rus kozmonotlar, uzay yürüyüşü sırasında, pazartesi günü yerinden çıkan anten kapaklarından birini de kontrol edecekti. Diğer 6 kapaktan ikisinin daha gevşediğini belirleyen kozmonotların, arızayı tamir edemediği kaydedildi. Arızanın, UUİ için risk teşkil etmediği belirlendi.

Yetkililer, önümüzdeki günlerde ilk parçasının uzaya gönderilişinin 15. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan UUİ’den 173. kez uzay yürüyüşü düzenlendiğini belirtti.

UUİ’deki ikisi Amerikalı, biri Rus ve diğeri de İtalyan astronotların, Yurçihin ile Misurkin’in çabalarını uzay istasyonunun içinden izledikleri öğrenildi.

Yurçihin ve Misurkin, 16 Ağustos’ta uzayda 7 saat 29 dakika kalarak şimdiye kadar en uzun süre uzayda kalan Rus kozmonotları olmuştu.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçen ay İtalyan astronot Luca Parmitano’nun yaşadığı kazanın ardından uzay yürüyüşlerini erteleme kararı almıştı. Parmitano’nun başlığı, 16 Temmuz’daki uzay yürüyüşü sırasında kıyafetinin soğutma sistemindeki bir arızadan dolayı suyla dolmuş ve İtalyan astronot boğulma tehlikesi atlatmıştı. NASA, Parmitano’nun kıyafeti ve başlığı incelenip arızanın nedeni belirlenene kadar uzay yürüyüşlerini askıya almıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika