spot_img
spot_imgspot_img
26.7 C
İstanbul
Cumartesi, 22 Haziran 2024

Putin’den ‘SİHA’ talimatı

Seçtiklerimiz

Rusya Devlet Başkanı Putin, SİHA geliştirme ve üretim çalışmalarının hızlandırılması talimatı verdi.

Türkiye’ye ait SİHA’ların Ukrayna tarafından kullanılması Moskova’da rahatsızlık yaratmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ordusunun insansız hava araçları (İHA) envanterinin geliştirilmesi çabalarına hız verilmesini istedi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Rusya Savunma Bakanlığından üst düzey yetkililerle bir araya gelen Putin, Rus ordusunun hali hazırda 2 bini aşkın insansız hava aracına sahip olduğunu belirterek “Bu konuda daha fazla çalışılması gerekiyor. Özellikle de yapay zeka ve son bilimsel ve teknolojik gelişmelerin kullanılması yoluyla” diye konuştu.

‘SALDIRILARI NASIL PÜSKÜRTECEĞİMİZİ ÖĞRENDİK’

Putin, İHA’ların son dönemdeki çatışmalarda etkinliklerini kanıtladıklarını ve Rusya’nın “Suriye’deki terörist İHA saldırıları” dahil olmak üzere İHA’ların kullanımına karşı savunma becerileri geliştirdiğini ifade ederek “Bu saldırıları nasıl püskürteceğimizi öğrendik ve bunu etkin bir şekilde yapıyoruz” dedi.

İHA geliştirme programı, Rusya’nın son yıllarda ileri teknoloji donanımıyla askeri gücünü artırma stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Silah donanımlı İHA’lara SİHA deniyor.

Temmuz ayında görünmez özelliğe sahip, uçuş sırasında İHA taşıma ve fırlatma yeteneğine sahip Sukhoi Checkmate savaş uçağını kamuoyuna tanıtan Rusya, sesten beş kat hızlı uçabilen ve takibi çok zor olan hipersonik füzelerde dünyada lider konumuna sahip.

UKRAYNA’DA TÜRKİYE İHA’LARININ KULLANILMASI RAHATSIZLIK YARATMIŞTI

İHA üretiminde son yıllarda büyük atılım yapan Türkiye ve İsrail, eski Sovyetler Birliği ülkelerine ihracatlar gerçekleştiriyor. Türkiye İHA’ları geçen yıl Dağlık Karabağ’da rol oynamıştı.

Ukrayna’nın geçen hafta ülkenin doğusunda Türkiye’den satın aldığı TB2 Bayraktar SİHA’larını kullandığını açıklaması Moskova’da rahatsızlık yaratmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika