spot_img
spot_imgspot_img
14.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

Polis helikopteri düştü: 4 ölü

Seçtiklerimiz

Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali’nden saat 14.30’da kalkış yapan ve içinde pilot İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Özdemir, Bilgi İşlem Şube Müdürü Ragıp Ali Bilgen ve 10 yaşındaki oğlu Deniz Bilgen, Komiser Murat Güçlü ve THY Uçuş Akademisi 2. pilot adayı Mehmet Oray Sarıçay’ın bulunduğu AL-02 tipi helikopter, Beykoz Anadolu Kavağı yakınlarında denize düştü.

Kazanın ardından bölgede havadan helikopterler, denizden de Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Polisine ait bot ve teknelerle arama çalışması başlatıldı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olay yerine gitmek üzere Valilikten ayrılırken AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”Çok acı duyduğumuz bir helikopter kazası cereyan etti. Maalesef emniyet teşkilatımıza ait bir helikopterimiz Beykoz açıklarında, Anadolu yakasına 100-150 metrelik bir mesafede denize düştü. Helikopterde bulunan personellerimizden biri sağ olarak denizden çıkmayı başardı. Şu anda en yakın nokta olan askeri tesisimizdeki revirde kontrol altında. Sağlığıyla ilgili durum takip ediliyor” diye konuştu.

Sözlerine ”Aldığımız ilk bilgilerde, helikopterde bulunan diğer elemanlarımızın aranmasıyla ilgili Sahil Güvenlik Komutanlığımız, dalgıçlarıyla, botlarıyla olay mahallinde çok yoğun bir çalışma sürdürüyorlar” diye devam eden Mutlu, kendisinin de olay yerine gittiğini ve çalışmaları yerinde izleyeceğini bildirdi.

Vali Mutlu, helikopterin düşme nedenine ilişkin soruya da ”Bunu ancak helikopterin çıkarılmasıyla değerlendirmemiz mümkün. Muhtemeldir ki teknik bir arıza olabilir. Çünkü o bölgede çarpabilecek, çarparak düşebileceği herhangi bir şey yok. Hava şartları iyi gözüküyor. Dolayısıyla teknik bir arıza oluşmuş olabilir. Bu, tabii ki benim şahsi değerlendirmem. Ancak helikopter çıkartıldıktan sonra bunu değerlendirebiliriz. Mutlaka çok detaylı bir inceleme de yapılacaktır” karşılığını verdi.

-PİLOT, YARALI OLARAK KURTULDU-

Helikopterin pilotu, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Özdemir, kazadan yaralı olarak kurtuldu. Özdemir, en yakın nokta olan askeri tesisteki revirde yapılan ilk müdahalenin ardından sevk edildiği Kavacık Medistate Hastanesinde tedavi altına alındı.

Özdemir’i hastanede ziyaret eden Vali Mutlu, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Özdemir’in ağır yaralı olmadığını, omuriliğinde zedelenme ve topuğunda çatlak bulunduğunu, ancak durumun önemli olmadığının ifade edildiğini söyledi.

Mutlu, ”Hiçbir hayati riski yok. Kendisiyle rahatlıkla görüşülebiliyor. Şuuru açık, hiçbir sorunu yok. Sadece, omurilikte bir zedelenme olmasından dolayı belki doktorlar değerlendirecek. Konsültasyon, operasyon ihtiyacı olabilir. Ama önemli bir sağlık problemi yok. Kendisi çok tecrübeli birisi. Düştükten sonra suyun içerisinden dışarı çıkmayı başarabilmiş. İyi bir yüzücü aynı zamanda, yüzerek çıkmış. Dolayısıyla yetenekleri, bu konudaki tecrübeleri kurtulmasına vesile olmuş” diye konuştu.

Helikopterin, İstanbul Boğazı üzerinde kıyıya 150 metre mesafede düştüğünü belirten Mutlu, helikopterden çıkmayı başaramayan 4 kişinin aranmasına Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Deniz Polisince devam edildiğini söyledi.

Vali Mutlu, sonar cihazlarının yanı sıra bu imkanlara sahip araçların bölgeye sevk edildiğini kaydederek, kazayla ilgili bulunan her türlü emarenin anında değerlendirildiğini aktardı.

Dalgıçların hızlı bir şekilde denize inip çalışmalarını yaptığını belirten Mutlu, şöyle devam etti:

”Ulaşılan her türlü bilgi, o bölgedeki kurtarma araçlarımız tarafından izlenmekte. Ümit ediyoruz ki, bu çalışmalardan bu akşam sonuç alabilir ve kayıplarımıza ulaşırız. Olayın üzerinden belli bir zaman geçmesi nedeniyle gönlümüz çok ümitli olmayı arzu etmekle birlikte, bu saat itibariyle çok ümitli olduğumuzu söylemek fevkalade zor. Bunu yüreğimiz kabul etmediği için söylemiyoruz, ama hayatın bir gerçeği.

Olayın üzerinden bu kadar saat geçtikten sonra kendilerini denizden kurtarmayı düşünüyoruz. Helikopterde yardımcı pilot olarak görev yapan komiserimiz, Emniyet Müdürlüğümüzde şube müdürü olan bir müdürümüz ve 10 yaşındaki oğlu hayatını kaybedenler arasında. THY’de sivil pilot olarak görev yapan bir personelin de helikopterde bulunduğunu biliyoruz.”

Vali Mutlu, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine, emniyet teşkilatına, THY’ye ve Türk milletine başsağlığı, kazadan yaralı kurtulan Özdemir’e de şifa diledi.

-CESETLERE ULAŞILDI-

Havadan ve denizden sürdürülen arama çalışmalarının ardından kazada hayatını kaybeden 4 kişinin cesedine ulaşıldı.

Deniz taksiyle İstanbul Boğaz Komutanlığına ait limana getirilen Bilgi İşlem Şube Müdürü Ragıp Ali Bilgen ve 10 yaşındaki oğlu Deniz Bilgen, Komiser Murat Güçlü ve THY Uçuş Akademisi 2. pilot adayı Mehmet Oray Sarıçay’ın cesetleri, ambulanslarla Paşabahçe Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Cesetlerin limana getirilmesi sırasında İstanbul Valisi Mutlu da hazır bulunurken, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları sinir krizi geçirdi.

 

-ENKAZIN YERİ TESPİT EDİLDİ-

Kazanın ardından havadan ve denizden sürdürülen arama çalışmaları sonucunda, düşen helikopterin enkazının yeri tespit edildi. Havanın kararması dolayısıyla yarın sabahtan itibaren enkaz çıkarma çalışmalarına başlanacağı öğrenildi.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika