spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

Pobeda’nın ‘Türkiye’ yasağı kaybı belli oldu

Seçtiklerimiz

Rusya’nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot’a bağlı düşük maliyetli taşıyıcısı Pobeda Havayolları, 15 Nisan- 21 Haziran 2021 tarihleri arasında getirilen Türkiye’ye düzenli uçuş yasağı nedeniyle en az 1 milyar ruble (115 milyon lira) kaybettiğini açıkladı.

Seferlerimizi iptal etmek zorunda kaldık, büyük bir mali yük altına girdik
Pobeda Genel Müdürü Andrey Kalmykov, uçuş yasaklarının olduğu dönemde Rus vatandaşlarının tahliyesi için Türkiye’ye boş uçaklar gönderdiklerini belirterek, “Türkiye uçuşlarımızı iptal etmekle birlikte ülkeden tahliye uçuşlarını düzenlemek için diğer birçok seferimizi iptal etmek zorunda kaldık. Bu bizim omuzlarımızda çok büyük bir mali yük oluşturdu” diye konuştu.

2021’in sonuna kadar Türkiye uçuşlarında oluşan kayıpları telafi etmenin mümkün olmayacağından emin olduğunu vurgulayan Kalmykov, “Sadece bu yılki karımız minimum 1 milyar ruble daha az olacak” dedi.

Pobeda’nın 2020 yılı sonu toplam karının 1,4 milyar ruble olduğunu hatırlatan Andrey Kalmykov, Türkiye kararının şirketi nasıl etkilediğinin bu şekilde daha iyi anlaşılabileceğinin altını çizdi.

2019’a göre karlılık oranlarında yüzde 71,4’lük bir düşüş yaşayan Pobeda’nın bu yıl sonu finansal sonuçları için iyimser tahminleri olduğunu belirten Pobeda Genel Müdürü, Ocak-Nisan 2021 döneminde Türkiye’nin Rus turistler için en popüler uluslararası destinasyon olduğunu da sözlerine ekledi.

Ruslar için fiyat açısından en uygun yurtdışı destinasyonları arasında gösterilen Türkiye’nin Ocak-Nisan 2021 döneminde 947 bin Rus turist tarafından ziyaret ettiği tahmin ediliyor.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’nın (Rosaviatsia) verilerine göre, Ocak-Nisan 2021’de tüm uluslararası rotalarda Rus havayolları tarafından taşınan yolcuların yüzde 31’inin Türkiye’ye gittiği ifade edildi.

Kalmykov, düşük maliyetli havayolu şirketi Pobeda’nın uçuş kısıtlamaları öncesinde Rusya’nın diğer bölgelerinden Türkiye’ye seferlerini büyük oranda artırdığına dikkat çekerek, “Ancak uçuş yasağı ilan edilince Türkiye’ye uçması planlanan uçaklar, özellikle iç hatlarda turistler için çok daha masraflı destinasyonlara yönlendirilmek zorunda bırakıldı” ifadelerini kullandı.

Aeroflot’a bağlı havayolu şirketi Pobeda, 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye düzenli uçuşlarına yeniden başlamıştı.

Şu an Türkiye’de Alanya, Antalya, Bodrum, Dalaman ve İstanbul destinasyonlarına uçan şirketin Türkiye’nin aniden kapanmasının Pobeda’nın kaynaklarını önemli ölçüde baltalayacağını vurgulayan Andrey Kalmykov, şirket olarak kapanma riskini sürekli olarak hissettiklerini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika