spot_img
spot_imgspot_img
21 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

Plotlar ve uçuş personelinin yolcularla maske savaşı

Seçtiklerimiz

Yolcuları maske takmadıkları için uçaktan indiren bir havayolu pilotu, asi yolcularla nasıl başettiklerini ve olayları anlatıyor

Pilotlar ve uçuş görevlileri, pandemi döneminde gökyüzünde artan şiddet olaylarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Uçakta maske takma mecburiyeti üzerine artan gerilimler, bazı uçuşlarda tartışmalı ortamlar yaratıyor

“Maske takmayı sevmiyorum, takmak istemiyorum, maske takmalarını istemekten nefret ediyorum. Ama bu noktada başka seçeneğimiz yok” diyen bir havayolu pilotu, asi yolcularla nasıl başa çıktığını ve olaylar meydana geldiğinde kokpitte neler olduğunu paylaştı.

Havayolu endüstrisi, maske mecburiyetinde gerilim arttıkça uçaklarda benzeri görülmemiş düzeyde şiddet olaylarıyla karşı karşıya kayıyor. ABD’de, Temmuz ayı başlarında Federal Havacılık İdaresi tarafından uçakta 3.200’den fazla asi davranış vakası rapor edildi .

Kabin memurları asi yolcularla doğrudan ilgilenmekle görevlendirilirken , uçağın pilotları kokpitin güvenliğini sağlamak, havayollarının merkezi ile iletişim kurmak ve en önemlisi uçağı uçurmaya devam etmek zorundadır.

Büyük bir ABD havayolu şirketinin kaptanlarından biri, pilotun bu olaylara bakış açısı hakkında özgürce konuşabilmesi için, kimliğinin saklı kalması koşuluyla Insider ile görüştü.

KÜFÜRLÜ YAZI

Yaklaşık 30 yıllık pilot havayolu endüstrisinde uçak içi şiddetin nadir olduğunu bildirdi. Los Angeles’ta uçak kabin görevlisi, maske takmayan sorunlu bir yolcunun elindeki maskede bulunan hakaret dolu yazıyı pilota bildirdiğinde olay meydana geldi.

Kabun görevlisi “Yolcunun maskesinin üzerine büyük kalın sarı harflerle ‘siktir git’ yazıyordu” dedi.

Yolcu, sonunda uçuş kapısı görevlisinin isteği üzerine maskeyi ters yüz etti. Pilot, uçağa bindikten sonra maskesini çıkaran sorunlu yolcuyla konuşmak istedi.

Ancak yolcu aynı tutumu sürdürünce uçaktan atıldı ve bir sonraki uygun uçuşa gönderildi.

KABİN GÖREVLİSİNE KÜFÜR ETTİ

Başka bir olay, iki yolcunun ekstra bacak mesafesine sahip bir bölüme geçmeye çalıştığı bir uçuşta meydana geldi. Yapamayacakları söylendi ve maske kuralını çiğnemeye başladılar. Yeme ve içme için verilen aradan yararlanmaya çalıştılar.

Uçuş görevlileri, çifte lokmalar arasında maske takmalarını hatırlattı.
Kadın yolcu kabin görevlisine: “Evet, şimdi yemek yiyoruz, kaltak. Siktir olup gidebilirsin” dedi.

Kabin görevlileri kokpiti arayıp yolcuları uçaktan indirmeye karar verdiğinde uçak kalkış için piste yaklaşıyordu.

Pilot, ‘Tatile giden bir aile ile yolculuk ederken babanın yaramazlık eden çocukları aracı geri döndürmekle korkutması gibi durumdu. Olay havada meydana gelmiş olsaydı. Hedefe devam m.ı yoksa yön değiştirme mi yapılacağına karar vermek gerekiyordu” dedi.

American Airlines’ın kaptanı ve Müttefik Pilotlar Birliği sözcüsü Dennis Tajer, Insider’a, yalnızca sorun kontrol altına alınamaz ve dikkat dağınıklığının uçuşa devam edemeyecek kadar büyük olması durumunda yönlendirmenin dikkate alınacağını söyledi.

Tajer, olaylar hakkında şunları anlattı: “Herhangi bir asi yolcu olayındaki amacımız, herkesi güvende tutmak için gerilimi azaltmak ve kontrol altına almaktır. Herhangi bir nedenle sınırlama söz konusuysa, o zaman havayolu güvenliğiyle görüştükten sonra kaptan son uyarısı yapar.

Pilotlar ayrıca, kokpit güvenliğini tehlikeye atacak ve uçağı uçurmaktan başka bir dikkat dağıtıcı olay veya sorunlarla başa çıkmak için kokpitten ayrılamaz. Tajer, kokpit ortamında her zaman tüm olasılıklar için tam teyakkuzdayız.

Asi yolcuları yerdeki sevk görevlilerine bildirmek gerekiyor. İlgili departmanlar ve kişiler de devreye girerek pilotun asıl işini yapmasına yardımcı oluyorlar.

Pilotlar uçağın güvenliğini sağlamak ve havayolunun belirlediği kuralları uygulamak zorundalar.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika