spot_img
spot_imgspot_img
15.4 C
İstanbul
Perşembe, 23 Mayıs 2024

Pilot kaçırılmasında Hizbullah izi

Seçtiklerimiz

Lübnan’daki Özgür Şii Hareketi kurucusu ve Genel Başkanı Hasan, Türk pilotların kaçırılması olayında, Hizbullah ve Suriye’de kaçırılan Lübnanlıların dosyasından sorumlu Abbas Zugeyb’i suçladı. Muhammed el-Hac Hasan, Türk pilotların kaçırıldığı bölgede Hizbullah’ın izni olmaksızın kimsenin eylem gerçekleştirmeye cesaret edemeyeceği bildiklerini ifade etti.

Olayda Şii Yüksek İslam Konseyi’nde "Azez’de kaçırılan Lübnanlılar dosyasından sorumlu Zugeyb ile Hizbullah’ı sorumlu olduğunu savunan Hasan, Zugeyb’in, Lübnan’da yaşayan Türkleri daha önce de tehdit ettiğini ifade etti.

Hasan, Lübnan Şii Yüksek İslam Konseyi’nin Zugeyb’in önceki tehditvari açıklamaları karşısında sessiz kalmasını da manidar bulduğunu dile getirdi. Hasan, Hizbullah’ı, olayın zanlılarının tespitinde yardımcı olmaya ve pilotların serbest bırakılması konusunda kaçıranlara baskı yapmaya çağırdı.

İstanbul-Beyrut seferini yapan THY uçağının personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı grup, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’yı kaçırmış, diğer mürettebatı serbest bırakmıştı.

Olayı üstlenen "İmam Rıza’nın Ziyaretçileri" adlı grup yayınladıkları bildiride Türk pilotların serbest bırakmalarına karşılık Ankara’dan Suriye’de rehin tutulan 9 Lübnanlının serbest bırakılması konusunda yardım etmeleri talebinde bulunmuştu.

Lübnan’dan İran’a ziyarete giden 11 Lübnanlı geçen yıl mayıs ayında ülkelerine dönerken Suriye’nin Azez kenti yakınlarında kaçırılmıştı. Kaçırılanlardan 2’si daha sonra Türkiye’nin ara buluculuğuyla serbest bırakılmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika