spot_img
spot_imgspot_img
15.3 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

Pilot, ‘Işıklandırma Yetersiz’ Diye Uçağı Kaldırmadı!

Seçtiklerimiz

Gece- gündüz her gün ortalama 6 sivil uçak seferinin gerçekleştirildiği, 7. Ana Jet Üssü bünyesindeki alanda yer alan Malatya Havalimanı’nda meydana gelen bir olay şaşkınlık yarattı.

Geçtiğimiz günlerde tarifeli sefer yapan AnadoluJet uçağının pilotu, sabaha karşı pist ışıklarının yetersizliği gerekçesiyle uçağı hareket ettirmedi ve 2 saate yakın rötar yaşandı.

Askeri üssün de kullandığı bir ana bir de yedek pisti bulunan, 24 saat uçakların inip kalkabildiği Malatya Havalimanındaki olay, geçtiğimiz 21 Ekim Cuma sabaha karşı yaşandı. 04.40’ta Malatya’dan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına hareket etmesi gereken AnadoluJet uçağı, zamanı geldiğinde kalkmayınca, yolculara önce operasyonal nedenlerle gecikme olacağı bildirildi.

Bir süre sonra uçağın pilotu, pist ışıklarının yetersizliği nedeniyle kalkışı erteledikleri yolunda anons yaptı. Uçak, hava aydınlanmaya başladıktan sonra 06.20 sıralarında İstanbul’a hareket etti.

Sivil terminalinin yetersizliğiyle sık sık şikayet konusu olan Malatya Havalimanı’nda, uçuş güvenliği ile ciddi bir tehdit oluşturan ‘pist ışık yetersizliği’ iddiasıyla meydana gelen bu olay nedeniyle yetkililerden herhangi bir açıklama gelmezken, söz konusu uçağın pilotunun yabancı uyruklu olduğu, uluslararası havacılık kurallarına göre pilotların tüm uçuştan sorumlu olmaları nedeniyle kararlarının sorgulanamadığı belirtilirken, vatandaşlar pist ışıklarının durumu konusunda yetkili makamlardan açıklama beklediklerini bildirdiler.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika