spot_img
spot_imgspot_img
18.7 C
İstanbul
Çarşamba, 4 Ekim 2023

Paşa’nın uçağına ben de binecektim

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

Eşref Bitlis’in uçak kazasında yaşamını yitirdiği dönemde İçişleri Bakanı olan İsmet Sezgin: Diyarbakır’a giden uçakta ben de bulunacaktım. Grup toplantısı yüzünden gitmekten vazgeçtim

       

Jandarma eski Komutanı Eşref Bitlis’in 1993’te düşen askeri uçakta ölümü ile ilgili dosya yeniden açılırken, dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin’in açıklamaları tarihi bir olayı daha ortaya çıkardı. Sezgin’in ifadelerine göre, DYP’nin Meclis grup toplantısı olmasaydı, Diyarbakır’a giden o uçakta kendisi de olacaktı. SABAH’ın sorularını yanıtlayan Sezgin’in, açıklamaları şöyle:

       

BİRLİKTE GİDECEKTİK: Diyarbakır’a rahmetli Eşref Bitlis’le beraber gidecektik. OHAL vali toplantılarına çoğunlukla beraber gidiyorduk. Kendisine, parti grubum olduğunu, söyledim. ‘Bir gün bekle birlikte gidelim’ dedim. O da ‘Söz verdim sayın bakanım. Tarihi arkadaşlarla tespit ettik gitmem lazım’ diye konuştu. Kalması için ısrar ettim ama kabul etmedi. Grup toplantımız olmasa ben de uçakta olacaktım.

       

HABERLERDEN DUYDUM: Kazayı haberleri izlerken öğrendim. Çok soğuk bir gündü. ‘Eyvah’ dedim. Küçük uçaklardı bunlar. Hemen kaza mahalline gittik. Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş Paşa da, diğer devlet görevlileri de oradaydı. Hem Genelkurmay hem de Hükümet olarak ‘detayına kadar incelensin’ dedik. Uçak mühendisleri, uzmanlar, bütün teknik ilgililer inceledi. Hepsinin vardığı sonuç ‘buzlanmadan meydana gelen kaza’ oldu.

       

DÜŞMANI YOKTU: Eşref Paşa çok iyi bir komutandı. Terörle mücadelede çok başarılı bir askerdi. Jandarma’yı da çağın jandarması haline getirdi. Dürüst, çalışkan, herkes tarafından sevilen, sayılan, iyi bir askerdi. Onun suikasta uğraması için hiçbir neden yok. Hiç düşmanı olmayan bir insandı. 17 sene geçmiş. Sakız gibi çiğnenip duruyor.

       

 

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika