spot_img
spot_imgspot_img
19.9 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Özel havayolu şirketleri, özürlüleri dışladı

Seçtiklerimiz

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, özel havayolu şirketlerinin özürlülere bilet indimi uygulamasını istedi. Ortopedik engelliler ucuz uçuş istedi. TSD Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, THY haricindeki özel havayolu şirketlerinin özürlülüre pozitif ayrımcılık uygulamadığını ifade etti. Efe, ortopedik engellilerin şehirlerarası ulaşımda rahat olması nedeniyle havayolunu tercih ettiğini kaydetti.

THY’nin özürlülere yüzde 20 indirimli bilet uygulamasına karşılık özel havayollarına ait firmaların indirim uygulamamasından şikâyetçi olan Efe, "Özel havayolu şirketlerinden uçak fiyatlarında özürlülere pozitif ayrımcılık bekliyoruz." dedi.

Türkiye’nin nüfusunun yüzde 10’unun özürlülerden oluştuğunu hatırlatan Sadullah Efe, bunun da yaklaşık 8 milyonluk nüfusa denk geldiğini hatırlattı. Özürlülerin çoğunun ekonomik sıkıntı içerisinde yaşama mücadelesi verdiğini belirten Efe, "Zor koşullarda özürlüler olarak hayatta kalma mücadalesi veriyoruz. Su, elektrik, telefon ve ulaşımda sağlanan indirim tarifeleri az da olsa bizleri rahatlatıyor." diye kaydetti.

ÇARPIK YAPILAŞMA ENGELLİLERİ DAHA ÇOK MAĞDUR EDİYOR

Sağlıksız bir kentleşmenin sağlıklı bireyler kadar özürlüleri de olumsuz etkilediğine vurgu yapan TSD Şube Başkanı Sadullah Efe, fiziki çevre koşullarının sosyal yaşamda mağduriyet yaşamalarına neden olduğunu ileri sürdü.    

Efe, şehir yaşamında özürlülerin, toplumsal yaşama katılımlarının önemli olduğuna ancak bunun mevcut çarpık yapılaşma ile mümkün olmadığına dikkat çekerek, "İnsan hak ve özgürlüklerinin temelinde eşitlik, özgürlük ve katılım olgusu yer almaktadır. Kentleri temel insan hak ve özgürlükleri, demokrasi bağlamında değerlendirdiğimizde, insanlar arasında ayrımcılık yaratılmaksızın, herkesin kent yaşamından eşit olarak yararlanması gerektiği sonucuna ulaşırız.

Oysa şehrimizde özürlülere yönelik her yerde gizli veya açık bir ayrımcılık kendisini göstermektedir. Bu kısıtlamaların, ayrımcılığın önde gelen mağdurları, zarar görenleri, eşitsizleri ise en genel tanımıyla engellilerdir." ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika