13.4 C
İstanbul
Cumartesi, 23 Ocak 2021

OGM’nin hava gücü filosu güçleniyor

Haftanın Haberleri

THY uçaklarına buzlanmaya karşı ‘de-icing’ önlemi

THY açıklamasında, olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuş güvenliğini riske atmamak adına çeşitli önlemler alındığı, uçaklara iniş-kalkış öncesi ve sonrasında "de-icing" ve "anti-icing" yapıldığı aktarıldı. Açıklamada,...

EasyJet’in yaz rezervasyonu yüzde 250 arttı

İngiliz havayolu şirketi EasyJet, 2021 yılı yaz sezonu rezervasyonlarının bir önceki yıla göre yüzde 250 artış kaydettiğini bildirdi. Havayolu şirketinden yapılan açıklamada, sektörü etkileyen Covid-19...

Anex Tour Türkiye’ye yönelik charter uçuşlarını askıya alıyor

Rusya merkezli Anex Tour, düşük talep nedeniyle Türkiye’ye yönelik charter uçuşlarını askıya alacağını açıkladı. Rusya pazarının önde gelen tur operatörlerinden ANEX Tour tarafından Tourdom.ru’ya yapılan...

Altı An-124-100 aynı anda kalkışını tamamladı

Rusya'da ilk kez video konferans hikayeler altı An-124-100 Ruslan askeri nakliye uçağının eşzamanlı kalkışını gerçekleştirdi. Öğretiler havacılık Savunma Bakanlığı basın servisinin Bryansk bölgesinde gerçekleştiğini...

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Pakdemirli, OGM 2021 Yılı Döner Sermaye Bütçe Hazırlık Toplantısı’nda, kurum çalışanlarına hitap etti.

Bu yıl ülkenin her yerinde yoğun orman yangınlarıyla mücadele ettiklerini anımsatan Pakdemirli, İnsansız Hava Araçlarını (İHA) orman yangınlarında sık sık kullandıkları aktardı.

Pakdemirli, bunların hem ekiplerin müdahalesi hem de yönlendirilmesi noktasında çok da faydasını gördüklerine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sayede yangına hassas ormanlarımızın bulunduğu bölgelerde, yangına ilk müdahale süresi 2003’te ortalama 40 dakika iken, bu süreyi 2020’de 12 dakikaya indirdik. İnşallah 2023’e kadar, bu süreyi 10 dakikaya kadar indirmek için gerekli çalışmaları da yapıyoruz.

Bu yıl ülkemizde ilk kez 10 ton üzerinde su atabilen 2 amfibik uçak ve 1 helikopter kullandık. 2021’de de 4 drone, 5 amfibik uçak ve 30 helikopter ile hava gücü filomuzu daha da güçlendireceğiz.

Çünkü dünyada sıcaklık rekorlarının kırıldığı 2020 yılından sonra, 2021’de de aynı meteorolojik risklerin olacağını tahmin ediyoruz.”

Bu yıl 11 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde hem Türkiye hem de dünyada büyük bir ağaçlandırma seferberliğine daha imza attıklarını anımsatan Pakdemirli, genç kuşaklara tabiat sevgisini aktarmak için “Tohum Ver, Fidana Dönüşsün” projesini başlattıklarını bildirdi.

Pakdemirli, projeyle ilk ve ortaokul çağındaki çocukların bu yıldan itibaren kendi fidanlarını yetiştirmeye başlayacaklarını aktararak, “Biz onlara tohum vereceğiz, ‘bunu büyüt, fidan yap’ diyeceğiz.

Onlar da bir yıl boyunca tohumun fidana dönüşmesi serüvenine bizzat şahitlik edecek. Ve bir yıl sonra Milli Ağaçlandırma Günü’nde çocuğumuz, kendi sulayıp büyüttüğü fidanını toprakla buluşturacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ceviz ve badem ağaçlandırmasına devam edelim”

Pakdemirli, “5000 Köye 5000 Gelir Getirici Orman Projesi” ile 5 bin 400 köyde ceviz, badem, kestane, zeytin, alıç ve ahlat gibi meyveli türlerden bugüne kadar 20 milyona yakın fidan diktiklerini belirterek, “Sizden isteğim, ceviz, badem, kestane, zeytin gibi türlerle ağaçlandırma yapmaya devam edelim.” ifadesini kullandı.

Orman varlığını son 18 yılda 2,1 milyon hektar artırmayı başardıklarını belirten Pakdemirli, “2023 yılı hedefimiz ise orman varlığımızı ülke yüzölçümünün yüzde 30’una çıkarmak.” dedi.

Pakdemirli, bu yıl ABD’de yangın başına düşen alanın 68 hektar, Kanada’da 76 hektar, İspanya’da 20,4 hektar, Fransa’da 7,6 hektar iken Türkiye’de 6,2 hektar olduğunu bildirerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu veriler de gösteriyor ki orman yangınlarıyla mücadelede ülkemiz dünyadaki en başarılı ülkelerden biridir. Maalesef bu gerçekler görülmüyor, üstüne kamuoyunda gerçek dışı algı operasyonları yürütülüyor.

Bazı çevrelerce yangının kasti çıkarıldığına, yanan bölgelerin de imara açılacağı iftirasına maruz bırakılıyoruz. Halbuki yanan orman alanları anayasamız ile güvence altına alınmıştır.

Bu bölgelerin başka bir amaçla kullanılmasına asla müsaade edilmeksizin bir yıl içerisinde tekrar ağaçlandırılması zorunludur.”

“ORKÖY bütçesini artırıyoruz”

Orman köylülerini unutmadıklarına da işaret eden Pakdemirli, “Sosyal ve ekonomik maksatlı ferdi desteklemeler için 2020’de 251 milyon 780 bin lira olan ORKÖY bütçesinin 2021’de 300 milyon liraya çıkartılmasını hedefliyoruz.

Ayrıca 14 bin 23 orman köylüsünden tahsil edilmesi gereken yaklaşık 40 milyon lira değerindeki kredi taksitlerini, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle başvuru şartı aranmaksızın 3 ay süreyle erteliyoruz.

Bunun yanında, tüm desteklemelerde kredi faizi uygulamasına son verdik, herhangi bir doğal afet durumunda 1 yıla kadar faizsiz olarak borç ertelenmesine de imkan sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, 585 olan bal ormanı sayısını 2023’te 720’ye, 1566 olan mesire yeri sayısını 2023’te 1870’e, 26 olan ekoturizm alanını 2023 itibarıyla 60’a çıkarmayı planladıklarını anlattı.

Bu yıl teşkilata 5 bin memur ve personel alımı gerçekleştirdiklerini anımsatan Pakdemirli, “5 bin geçici işçi alımı için de yine Hazine ve Maliye Bakanlığı ile gerekli adımları atıyoruz.” dedi.

- TUSAŞ -

İlgili Haberler

- ISG -

Son Dakika

Bahçesinde 5 metre uzunluğunda kardan uçak yaptı

SAKARYA'nın Serdivan ilçesinde İbrahim Kurt, bahçesinde yaklaşık 5 metre uzunluğunda 2 metre yüksekliğinde kardan uçak yaptı. Serdivan ilçesi Çubuklu Mahallesi’nde yaşayan İbrahim Kurt, yoğun kar...

SOCAR Adnan Menderes’te 9 bin uçağa yakıt verecek

Havacılık yakıtı tedarik şirketi SOCAR AVIATION, Adnan Menderes Havalimanı'nda kendi ikmal tesisini açtı. Tesiste yılda 9 bin uçağa yakıt verilebilecek. Türk havacılık sektörünün yakıt ihtiyacını karşılayan...

Danimarka BAE ile uçuşları 5 gün durdurdu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, BAE’nin turizm merkezi Dubai’de yapılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerinde usulsüzlük şüphesi nedeniyle böyle bir kararın alındığı aktarıldı. Ulaştırma Bakanı Benny Engelbrecht,...

DEÜ’den havacılık sektörüne destek

Türkiye'nin hava savunma ve sivil havacılık sanayindeki nitelikli eleman ihtiyacını dikkate alan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Efes Meslek Yüksekokulu bünyesinde 'Uçak Teknolojisi Programı' açılmasını...

Türkiye, Brezilya uçuşlarını durdurdu

Türkiye Brezilya uçuşlarının askıya alındığını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal mesya hesabından yaptığı açıklama ile yasağı duyurdu. Koca yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Mutasyon sebebi...

Çin sivil uçağı C919, soğuk hava testlerini tamamladı

Çin sivil uçağı C919, soğuk hava testlerini başarıyla tamamladı. Çinli araştırmacılar tarafından tasarlanan C919 büyük yolcu uçağının, düşük sıcaklık koşullarında uçuş testlerini kuzey Çin'deki İç...

Airbus üretim rakamlarını güncelledi

Airbus SE (borsa sembolü: AIR), piyasa ortamına yanıt olarak A320 ailesi uçakları için üretim planlamasını güncelliyor. A320 ailesi için yeni ortalama üretim planına göre şu...

İHA fabrikası Ankara’da üretime başladı

Lapis, 2015 yılında Ankara Teknopark'taki Ar-Ge merkezinde yerli ve milli imkanlarla yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldıracak ürünler geliştirmek amacıyla yola çıktı. Bu kapsamda, her türlü...