spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

Nijerya’nın Bile Uzay Kanunu Var, Bizim Yok

Seçtiklerimiz

Büyükanıt, Beykent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (BÜSAM) tarafından Taksim Yerleşkesi’nde düzenlenen "Uzay Güvenliği ve Havacılık Teknolojileri Sempozyumu"na katıldı. Sempozyumda konuşan Büyükanıt, uzaya olan ilginin artmasının ABD’yi uzay hukuku konusunda önlemler almaya zorladığını ifade ederek, "Türkiye’nin de uzay ve uzay kanunlarıyla tanışması 1960’lı yıllara dayanıyor.

Ardından 1994 yılında Fransız bir şirketle yapılan anlaşma sonucu Türkiye uzaya uydu göndermek istedi. Ama bir kaza yaşandı.

Bu kazanın ardından yılmadık ve birkaç tane daha uydu gönderildi. Uzayda egemenlik iktisap edilemez. Nijerya’nın bile uzay kanunu var ama ne yazık ki bizim yok.

Atatürk ‘İstikbal göklerdedir’ diyerek ne kadar deha ve geleceği gören bir kişi olduğunu göstermiştir. Penisilin iğnesinden bahsedersek, o iğnenin mucidi tüm engellere rağmen yılmamış, 30 yıl uğraşmış ve onu bulduğunda insanlığa ne kadar faydalı bir şey yaptığını görüyoruz. Günümüzde hala o iğneyi kullanıyoruz. Uzay konusunda bence Türkiye’nin bir kanunu olmalı" dedi. 

Konuşmasının ardından Büyükanıt’a plaket verildi. Büyükanıt, daha sonra sempozyumu izleyen askerlerle bir süre sohbet etti. Büyükanıt’ın zaman zaman esas duruşta duran askerlerin omzunu sıvazladığı görüldü. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika