spot_img
spot_imgspot_img
26.8 C
İstanbul
Cuma, 12 Temmuz 2024

Necati Artan Tesisleri’nde Spitfire Mk9 Uçağının Envantere Katılım Töreni

Seçtiklerimiz

TÜRK HAVA KUVVETLERİ’NİN “KARE FORS AMBLEMİ” İLE DONATILMIŞ 1945 MODEL SPITFIRE MK9 TAYYARESİNİN M.S.Ö. HAVA VE UZAY MÜZESİ ENVANTERİNE KATILIM TÖRENİ

20 Temmuz 2024 tarihinde, Türk Hava Kuvvetleri’nin “Kare Fors Amblemi” ile donatılmış 1945 model Spitfire Mk9 uçağı, M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi envanterine katılacak.

M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi, 1945 Model Spitfire Mk9 Uçağını Envanterine Katıyor

Bu önemli tören, Sivrihisar Havacılık Merkezi Necati Artan Tesisleri’nde gerçekleştirilecek ve birçok saygıdeğer misafir, özellikle de Hava Kuvvetleri’nden geçmiş ve şu an görevde olan komutanlar, etkinlikte yer alacak.

Tören Programı:

  • 15.45 – 16.45: Konukların teşrifi, müze ziyareti ve Oruçoğlu Hangarı’na geçiş
  • 16.50 – 17.00: Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
  • 17.00 – 17.40: Takdim ve konuşmalar
  • 17.50 – 18.50: Spitfire Mk9 uçuşu, kokteyl ve hangar sohbetleri

Uçar Vaziyetteki Tek Spitfire: İngiliz Vickers Supermarine tarafından üretilen Spitfire Mk9, 1954 yılına kadar Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmıştı. 70 yıl aradan sonra, Türkiye semalarında yeniden uçacak olan bu tarihi uçak, M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi tarafından İngiltere’den getirildi.

Necati Artan Hakkında: Sivrihisar Havacılık Merkezi Tesisleri’ne, Türkiye’nin ilk jet pilotlarından ve Türk Hava Kuvvetleri’nin ikinci akrobasi takımı Milli Akrotim’in kurucusu olan Necati Artan’ın ismi verilmiştir. Artan, Spitfire ile 27 Aralık 1951’de Merzifon Hava Üssü’nde ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

Bu özel etkinlikte, Spitfire Mk9’un ülkemiz semalarında yeniden uçması, havacılık tarihimize önemli bir katkı sağlayacak ve gelecek nesillere ilham kaynağı olacaktır.


Özet:

M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi, 20 Temmuz 2024 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri’nin “Kare Fors Amblemi” ile donatılmış 1945 model Spitfire Mk9 uçağının envanterine katılım törenini düzenleyecek. Tören, Sivrihisar Havacılık Merkezi’ndeki Necati Artan Tesisleri’nde gerçekleştirilecek. Bu etkinlikte, eski ve yeni komutanlar dahil olmak üzere pek çok önemli misafir yer alacak. Tören programı, müze ziyareti, saygı duruşu, konuşmalar ve Spitfire Mk9 uçağının uçuşunu içerecek. Spitfire Mk9, İngiliz Vickers Supermarine tarafından üretilmiş ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından 1954 yılına kadar kullanılmıştı. Bu uçak, Türkiye’de uçar durumda kalan tek Spitfire olup, büyük bir tarihi öneme sahiptir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika