spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Perşembe, 29 Şubat 2024

Multi milyarlık F-35 anlaşması büyük kriz çıkardı! Ülke birbirine girdi

Seçtiklerimiz

Amerikan Lockheed Martin tarafından üretilen F-35 savaş uçağı birçok ülke tarafından rağbet görüyor. Aynı zamanda, üretimi uzun yıllardır devam eden ve birçok hata ve kaza ile gündeme gelen 5. nesil savaş uçağı ile ilgili eleştiriler de devam ediyor.

Son olarak İsviçre F-35’ler konusunda siyasi bir bölünme yaşadı. Rus basınına konuşan bir İsviçreli bir yetkili Amerikan savaş uçaklarının satın alımına ilişkin yeni bir iddia ortaya attı.
2021 yılında İsviçre, Amerikan yapımı F-35 avcı uçağını envanterine katmak için çalışmalara başladı. Anlaşma, değeri 6 milyar doların üzerinde olan 36 tane F-35 avcı uçağının alınmasını içeriyordu.

İsviçre Federal Konseyi, F-35’lerin tercih edilmesinin nedenini düşük maliyet ve yüksek performans olarak ifade etti.

F-35 KARŞITI KAMPANYA BAŞLATILDI

İsviçre’de ABD’den F-35 alınmasını istemeyen bir grup ‘Stop-F-35’ kampanyasını başlattı. F-35 karşıtı grup referanduma gidilmesini sağlamak için imza toplamaya başladı. ‘Stop-F-35’ kampanyasında 120.000 imza toplandı.

REFERANDUM YOLDA

ABD ile İsviçre arasında imzalanan F-35A satın alma sözleşmelerinin geçerlilik tarihinin 31 Mart 2023’e kadar olduğu belirtildi. F-35’lerin halk oylamasına 12 Mart 2023’te sunulacağı öne sürüldü.

FRANSA’DAN RAFALE TALEBİ

İsviçre basınında yer alan iddiaya göre, Fransa’nın İsviçre’yi F-35’leri satın alma kararından vazgeçirmek için yoğun çaba sarf ettiği iddia edildi. Fransa’nın Amerikan F-35’lerin yerine İsviçre’ye Rafale jetlerini satın alması için bir finansal teşvik önerdi.

Buna ek olarak, Fransa Avrupa Birliği ile ilişkilerinde zorlu bir dönem geçiren İsviçre’ye destek sözü verdiği belirtildi. Ancak bu İsviçre’nin F-35 kararını etkilemedi. İsviçre’nin F-35 tercihi Fransa ile ülkenin diplomatik ilişkilerini kötüye sürüklediği öne sürüldü.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika