spot_img
spot_imgspot_img
21.2 C
İstanbul
Cuma, 24 Mayıs 2024

Mars’ta Yeni Bir Buluş Daha

Seçtiklerimiz

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu kaya parçası Dünya üzerinde bulunan volkanik taşlara benziyor. Pasadena kentinde bulunan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Edward Stolper "Bu tür taşlar kimyasal bileşimi bakımından Dünya’nın volkanik bölgesinde bulunan taşlarla uygunluk gösteriyor" açıklamasını yaptı.
 
Bulunan kaya parçasının bir futbol topu büyüklüğünde olduğu ve bir piramit biçiminde olduğu belirtiliyor. Bu bilgiler, ağustos ayında Kızıl Gezegen’e gönderilen keşif robotu Curiosity’nin yaptığı ilk taş incelemesi sonucunda elde edildi.
 
Araştırmacılar, Dünya üzerinde bu tür taşların yer kabuğu altındaki su ve magma tarafından yüksek basınç sonucunda meydana geldiğini belirtiyor. Ancak Mars üzerinde bu taşın nasıl oluştuğu henüz bilinmiyor. Edward Stolper, "Bir Mars taşından yola çıkarak aynı sürecin söz konusu olduğunu söylemek çok zor" diyor.
 
NASA keşfedilen yeni taşa, proje takımında yer alan ancak bu yıl hayatını kaybeden mühendis Jake Matijevic’in ismini verdi.
 
Mars, Güneş Sistemi’ndeki gezegenler arasında Dünya’ya en çok benzeyen gezegen kabul ediliyor. Keşif robotu Curiosity daha önce de Mars üzerinde kurumuş bir nehir yatağı olduğunu keşfetmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika