spot_img
spot_imgspot_img
21 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

Lufthansa grevlere rağmen kar etti

Seçtiklerimiz

Açıklamaya göre geçen sene 79 milyon Euro zarar eden Lufthansa , bu senenin ilk yarısında 954 milyon Euro kâr etti. Lufthansa yüksek kârın yaklaşık 503 milyonunu, ABD merkezli Jet Blue şirketinde bulunan dönüştürülebilir tahvillerini satarak elde etti. Grup ayrıca, Faiz-Vergi Öncesi Kar’ı (FVÖK) yüzde 40 arttırarak, 178 milyondan 468 milyon Euro’ya yükseltmeyi başardı. Buna rağmen Lufthansa AG, bilet fiyatlarındaki düşüş ve yönetim ile çalışanlar arasında devam eden anlaşmazlıktan ötürü tasarruf edeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde yeni bilet kategorilerini tanıtan Lufthansa Mali İşler Müdürü Simone Menne, Frankfurt’ta yaptığı açıklamada, bilet fiyatlarındaki düşüşlerin yılın ikinci yarısında da devam edeceğini bildirirdi. Grubun bu seneki FVÖK’ünün 1,5 milyar Euro’ya yükselmesi bekleniyor. Ancak bu rakama geçtiğimiz aylarda şirketin maruz kaldığı pilot grevlerinin maliyeti dahil edilmedi. Yılbaşından beri grevlerin maliyetinin 100 milyon Euro’ya ulaştığı tahmin ediliyor. Geçen sene ise pilotların grevi yüzünden Lufthansa yaklaşık 230 milyon Euro zarar etmişti.

İkinci çeyrekte yolcu trafiğinden elde edilen ortalama gelir ise yüzde 5,7 oranında geriledi. Öte yandan, Lufthansa bu sene yakıt için 200 milyon Euro daha az para harcayacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika