spot_img
spot_imgspot_img
21 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

Küresel ısınma gözlemcisi ‘Glory’

Seçtiklerimiz

        ABD’nin California eyaletindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nde yapımı tamamlanan Glory, Şubat ayının sonlarına doğru uzaya fırlatılacak. Glory’nin ilk hedefi, atmosferdeki aerosol ve karbondioksit miktarını belirlemek. İkinci hedefi ise, güneş ışınlarının iklimler üzerinde uzun vadedeki etkileri hakkında veri toplamak. Glory projesi, bilim adamlarının iklim modellerinin doğruluğunu geliştirmek için kullanacağı yeni bir veri akışı sunmayı da amaçlıyor.
       
        1,9 metre yüksekliğinde ve 1,4 metre genişliğindeki Glory, NASA’nın gözlem uyduları arasında ne en büyüğü, ne de en ağır olanı. İleri teknoloji ürünü olan uydu, sadece 525 kilogram ağırlığında. Glory üzerinde yer alan aerosol ölçüm sensoru ve bulut kamerası, bilim adamlarına aerosol parçacıklarını anlamak için eşsiz bir veri akışı sağlayacak.
       
        New York’ta bulunan NASA bünyesindeki Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden bilim adamları, geçtiğimiz 10 senenin, son 130 yılın en sıcak yılları olduğuna dikkat çekerek, Glory’nin elde edeceği bilgilerin küresel ısınmayı anlamada ve önlemede hayati önemi olacağına vurgu yapıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika