spot_img
spot_imgspot_img
15.1 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

Kurban derisi toplama yetkisi THK’den alındı

Seçtiklerimiz

Resmi Gazete’de bugün yapılandeğişiklikle, Türk Hava Kurumu’nun kurban derisi ve bağırsak toplamayetkisi elinden alındı.Kurumun elinden alınan yetkileri arasında fitre ve zekat zarfı dağıtmak suretiyle yardım toplama da yer aldı.

DERİLER THK’YE DEĞİL İSTEDİĞİN YERE

Kurban derilerinin kim tarafından toplanacağı her yıl tartışma konusu oluyor. Türkiye’de uzun yıllardır bu konudaki tek yasal kurum Türk Hava Kurumu idi. Bugün yapılan düzenleme ile ise, değeri 100 milyon TL’lerle ifade edilen kurban derisi pazarı, deri toplamak isteyen herkese açılmış oldu.

BU BAYRAM UYGULANACAK

Resmi Gazete’de Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik’te yapılan değişiklikle, kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekat zarfıdağıtarak yardım toplama konusunda Türk Hava Kurumu’na tanınan tüm yetkidüzenlemeleri çıkarıldı. Böylece kurban pazarı derisi herkese açılmış oldu. Yeni karar ilk kez, önümüzdeki günlerdeki Kurban Bayramı’nda uygulanacak.

THK’ya kurban toplama yetkisi 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu çerçevesinde verilmişti. THK 2013 için fitre bedelini de 9.25 TL olarak belirlemişti.

YILLARDIR TARTIŞMA KONUSUYDU

Türk Hava Kurumu’na tanınan kurban derisi toplama yetkisi, tartışmaları da beraberinde getiriyordu. Özellikle 28 Şubat döneminden beri, büyük illerde Türk Hava Kurumu’na olan bağışların azaldığı belirtilirken, kurban derisinde Türk HavaKurumu dışında bir pazarın oluştuğu da biliniyor. Buna göre, küçük vakıflar, dernekler, camiler ve özellikle de öğrenci yurtları da kurban derisi topluyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika