spot_img
spot_imgspot_img
13 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

KTHY iflasını açıklıyor, başımız sağ olsun!

Seçtiklerimiz

KTHY iflasını açıklıyor, başımız sağ olsun!
       
        KTHY konusunda çok duygusal bir süreçten geçiyoruz. Şimdiye kadar olan yazılarımızda mümkün olduğu kadar olaya geniş bir açıdan bakmaya çalıştık. Önceliğimiz tabii ki KTHY’nin yaşatılmasıydı. Sonra KTHY çalışanlarının durumu, sonra da hükümetin bu konudaki çaresizliği. Ve konunun kamuoyu vicdanındaki önemi. KTHY’nin kurtulması yolunda içimizde hep bir ümit taşıdık. Ama dün geç saatlerde hiç duymak istemediğimiz acı bir haber aldık. KTHY’nin ay başında çok büyük bir ihtimalle iflasını açıklayacağını öğrendik. Zaten bu konuda duygusallığımız hat safhadaydı bunu da duyunca resmen yıkıldık.
       
        Biz bir kere yıkıldık belki ama çalışanlar sanırız iki kere yıkıldı. Yıllarca çalıştıkları ve iyi kötü geçimlerini sağladıkları kurumun avucumuzun içinden kayıp gitmesi KTHY çalışanları kadar kimseyi üzemez. Dün, yönetim kurulu başkanı Fikret Çavuşoğlu bir personel toplantısı düzenleyerek, artık yolun sonuna gelindiğini açıklamış. Bir öneri de getirmiş ve maaşlardan yüzde 35 ile 45 arasında indirime gidilmesi gerektiğini söylemiş. Biraz da bazı sendikacılarla gazetecilere çatarak çalışanların ifadesiyle "onlar soytarıdır" demiş. Artık gazete okumadığını, evdeki televizyonunu da kırdığını ifade etmiş. Sonra Mehmet Kavaz adlı yönetici girmiş devreye KTHY’nin, çalışanlara işten durduktan sonra tazminatlarını bile veremeyecek durumda olduğunu belirtmiş.
       
        Bunları duyduktan sonra Fikret Çavuşoğlu ile konuştuk telefonda. Hiç kıvırmadan konuştu, geliri olmayan bir kuruluşun maaş ödemesinin de mümkün olmadığını belirtti. Çaresizliği konuşmasının ses tonundan da belli olan Çavuşoğlu, bununla da kalmayıp büyük ihtimalle KTHY’nin aybaşında iflasını açıklayacağını, çalışanların da mağdur olmaması, en azından ay başında maaş alabilmeleri için böyle bir öneri ile onlara gittiklerini söyledi. Ve hükümetin, KTHY’nin, Türkiye’de bazı şirketlerle ortak iş birliği ile yeni bir şirket kapsamında hayata kazandırılması çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti. Sendikalar ile gazeteciler için de asla "soytarı" kelimesini konuşmadığını, ağzından sadece "biz soytarılık yapmayız" kelimelerinin çıktığını ifade etti.
       
        Bu yazıyı yazarken ben de yoğun bir duygusallık içindeyim. Artık kime kızacağım, kimi haklı ya da haksız bulacağım, kimi suçlayıp kimi kollayacağımı şaşırmış bir durumdayım. İçimi acıtan ise KTHY’nin artık birkaç gün içinde iflasını açıklayacak olması. Ve KTHY’nin akıbetinin şimdi bizim tarafımızdan değil de, Türkiye’de sır gibi gizlenen bir şirketin alacağı kararların kaderine terk edilmesi.
       
        Başımız sağ olsun!
       
        (KKTC Havadis)
       

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika